8 rzeczy, które możesz zrobić ze swoim WordPressem

Opublikowano 15.07.2014 9:09 - 11


Na początku był chaos, potem powstał WordPress i zdobył rynek CMSów. Jego popularność jest zatrważająca, zaś samo narzędzie zdobyło całe masę fanów i ogromne społeczności, które wytwarzają tony wtyczek i szablonów. Nic więc dziwnego, że narzędzie to zdobyło serca użytkowników. W końcu posiada ono nieskończoną ilość dodatków, wtyczek i naprawdę wiele szablonów, tych płatnych i oczywiście darmowych.

WordPress miał być z założenia platformą blogową, jednak szybko deweloperzy dostrzegli potencjał narzędzia jako pełnoprawnego CMS. Czy w zasadzie prócz standardowego bloga czy strony WWW dla korpo lub strony wizytówki można jeszcze z WP zrobić coś ciekawego? Okazuje się, że tak. Część możliwości z pewnością nie będzie Wam obca, pozostałe były dla mnie sporym zaskoczeniem. Zaczynajmy więc od początku:

1. Forum

forume

To chyba żadna tajemnica? Jedna z najpopularniejszych wtyczek forumowych nosi nazwę BBPress. Stworzona została przez tego samego Pana, który stoi za stworzeniem WordPress. Tak się składa, że miałem z nią ostatnio do czynienia i przyznam szczerze, że ręce mi opadły. Jak dla mnie to narzędzie to potwierdza teorię, że WP jednak nie jest do wszystkiego ;-) Problemy z konfiguracją, rozjechanymi stylami - to pierwsze co mnie spotkało po zainstalowaniu tego narzędzia. Być może Wy będziecie mieli inne doświadczenia?

Kolejnym narzędziem, który rokuje zdecydowanie lepiej jest plugin o nazwie ForumEngine. Wprawdzie kosztuje ona 50$ ale wygląda na taką, która nie rozjedzie Wam całego WP, zaś demo prezentuje się świetnie. Mimo jednak wszystko, gdybym miał stawiać własne, profesjonalne forum - to wolałbym osobiście narzędzia typu IPB czy vBulletin. Niemniej WP stanowi ciekawą, alternatywę - dla mnie bardziej w formie ciekawostki.

2. Katalog

direct

 

Katalogi to w zasadzie też żadna nowość, a kolejna z potężnych możliwości WP. Niegdyś gdy umiałem SEO, pisałem swoje proste wtyczki, które zamieniały mi szablon WP w piękny katalog stron. Tutaj forma zdecydowanie ewolucyjna, czyli katalog stron/usług/firm w połączeniu z przejrzystą mapą i możliwością moderowania zgłoszeń. Kategoria głęboka jak beznadzieja naszego świata polityki. Sporo tego do obejrzenia chociażby na ThemeForest, część narzędzi to tylko zmodyfikowany szablon ale znajdą się i takie, które obsługują katalog kompleksowo. (dodałem swojego refa, na wszelki wypadek ;) )

3. Sklep

wooc

Okazuje się, że adaptacja WordPress dla sklepu internetowego to także żaden większy problem. Pisałem swego czasu o pięknych szablonach WordPress eCommerce, które bez zbędnych modyfikacji w kodzie, zmodyfikują Twojego WP do kształtu pełnoprawnego sklepu internetowego. Jeśli potrzebujecie bardziej kompleksowego narzędzia, to jest tego naprawdę sporo, np. WP eCommerce, WooCommerce. Jeśli wystarczą Wam same szablony, to na ThemeForest jest ich naprawdę sporo za niewielkie pieniądze.

4. Serwis Q&A

qa

Odnoszę wrażenie, że serwisy typu Q&A (Question and Answer) mają czasy świetności już za sobą, niemniej okazuje się że jest sporo narzędzi by taki serwis zbudować właśnie na WordPress. Tutaj znajdziecie jeden z ładniejszych szablonów, który pod taki serwis znalazłem, zaś jeśli Wam trzeba konkretnych pluginów, to ich także nie brakuje: 6 najpopularniejszych wtyczek Q&A do WP.

5. Serwis ogłoszeń o pracę

wpjob

Okazuje się, że można także zbudować bardzo funkcjonalny serwis, który będzie odpowiedzialny za wyświetlanie ogłoszeń o pracę i ich zarządzanie. Było to także na DailyWeb: WordPress plugin ogłoszeń o pracę.

6. Śledzenie błędów (BugTracker)

bt

BugTracker dla WordPress? Proszę bardzo. W załączonym przykładzie jak i na obrazku szablon z dodatkowymi pluginami o nazwie Quality Control. Genialny do prostych zastosowań, w których błędy nie są zgłaszane hurtowymi ilościami. Ot wygodne narzędzie do udostępnienia naszemu klientowi. Jeśli jednak nie przypadnie Wam do gustu, to jest tego zdecydowanie więcej.

7. Galeria zdjęć


ggg

WordPress to także dość przyzwoite narzędzie do zbudowania galerii internetowej. Najwięcej pluginów, to narzędzia które po umieszczeniu shortcodów we wpisach, wygenerują bardzo przyzwoite galerie zdjęć. Najpopularniejsze wtyczki, to np. Photo Gallery, Next-GEN

8. Kalendarz

calwp

Bez przeszkód WordPress może stać się także kalendarzem wszelkiej maści wydarzeń. Zarówno w kontekście całego serwisu jak oczywiście jego fragmentu. Przykłady interesujących pluginów, to: The Events Calendar czy All in One Event Calendar.

Podsumowując

Ameryka raczej nie odkryta, głównie ze względu na fakt, że są to narzędzia które na rynku widnieją już jakiś czas, ale przyznam szczerze, że np. BugTracker mnie zaskoczył. Oczywiście jeśli macie własne pomysły na wykorzystanie WP, podajcie je w komentarzach, a przy drugiej odsłonie wpisu zrobię bardziej kompletną listę. Mimo, że WP nie do wszystkiego się doskonale nadaje, ma swoje wady, to jednak upór społeczności fanów WP wychodzi na przeciw. Zasada jest prosta, jak się chce to z WP można zrobić prawie wszystko ;-)

Wieści z Rozładowani.pl

DailyWeb poleca Kurs Wordpress dla początkujących

Zobacz