Akcja ma oczywiście związek z protestami w USA po śmierci George’a Floyda. Afroamerykanin został uduszony 25 maja przez policjanta Dereka Chauvina, który przez 8 minut i 46 sekund przyciskał mężczyznę kolanem do ziemi. Zdarzenie miało miejsce w Minneapolis w stanie Minnesota. Po nagłośnieniu sprawy wiele Amerykanów wyszło na ulice w ramach protestu. Protestujący w geście solidarności z Floydem kładą się na ziemię na 8 minut i 46 sekund lub skandują „I can’t breathe” (ostatnie słowa uduszonego przez policję mężczyzny).

Solidarność z Georgem Floydem pokazują także celebryci, artyści i duże marki. We wtorek odbywa się tzw. Black Out Tuesday. Na Instagramie i Facebooku pojawiają się posty z czarną grafiką i słowami wsparcia dla akcji. Z kolei firmy prowadzą specjalne akcje lub całkowicie zawieszają działalność.

Spotify ogłosiło, że podczas Black Out Tuesday wybrane playlisty w serwisie będą miały specjalną, czarną grafikę. Dotyczy to np. Rap Caviar czy Today’s Top Hits. Utwory na nich zostały dobrane tak, aby nawiązywać do sytuacji w USA. Niektóre playlisty oraz podcasty, które przyłączą się do akcji będą zawierać także 8 minut i 46 sekund ciszy, aby uczcić pamięć tragicznie zmarłego mężczyzny.

spotify black out tuesday

Specjalnie zmodyfikowane playlisty są dostępne również w Polsce. W czasie powstawania tekstu nie udało nam się jednak odtworzyć w naszym kraju trwającej 8 minut i 46 ciszy, o której pisze Spotify w swojej informacji prasowej.