WWDC: czy to ostateczny cios w Androida? Oto 7 rzeczy, które wiemy o iPhoneOS od Apple

Opublikowano 22.06.2020 15:25 Aktualizacja: 22.06.2020 15:30 -


Lubię pisać o systemie operacyjnym Apple, po prostu. Wcześniej był to iOS, a teraz wiele wskazuje na to, że będzie to iPhoneOS (nazwa ta już była kiedyś używana). Właściwie jest to już pewne. Nagłówek zatem brzmieć powinien: Oto 7 rzeczy, które wiemy o iPhoneOS!

Rzecz jasna tytuł mocno prowokacyjny, ale ci, którzy chociaż jeden mój tekst na temat Apple przeczytali, wiedzą, że Tim Cook i jego ekipa muszą się mocno postarać, aby narazić się na krytykę z mojej strony. Ostatnio się to udało z bajecznymi kółkami do iMaca, które kosztują grubą kasę. Łatwiej przychodzi oczywiście "dowalanie" Androidowi, bo system Google zawsze się o to prosi, kiedy tylko jakimś cudem (prośba żony o "rzucenie okiem" na to, czemu jej Samsung się zawiesza?!) trafi ów OS w moje ręce.

In anticipation of a new iOS version being announced tomorrow, here's the worst-case scenario from iOSBeta

Wyszukiwanie głosowe w Safari w iPhoneOS 14

Na to czekam, bo jestem pewien, że jeśli wyszukiwanie głosowe w Safari faktycznie się pojawi, to będzie to zrobione idealnie. Nie będzie to tak, jak w przypadku androidowskiego "Cześć Google", które było dopracowywane kilka miesięcy jeszcze po oficjalnej premierze.

Tłumaczenia stron w Safari

O tym mówi się już od pewnego czasu, a testowe wersje podobno zawierały tę funkcję. Dzisiaj Apple powinno pokazać, jak tłumaczenie stron w Safari działa (będzie dostępne dla każdej przeglądanej w Safari strony), co pozwoli na to, że nie trzeba będzie korzystać z apek zewnętrznych dostawców, takich jak Google Translate. (Tak, wiem o tym, że jest to w przeglądarce Chrome).

Nowe zabezpieczenia pęku kluczy iCloud

Funkcja ta ma informować użytkownika zawsze wtedy, kiedy użyje hasła, które mamy już w bazie. Ma to zapobiec sytuacjom, kiedy użytkownicy na każdej stronie czy też w wielu aplikacjach stosują te same (co gorzej - łatwe) hasła.

Widgety na ekranie głównym

Okej, przyznaję, że jest to bardziej życzenie, ale wielce prawdopodobne. Dużo plotek mówi o tym, że Apple wprowadzi w iPhoneOS (wreszcie) możliwość wyświetlania widgetów na ekranie głównym. Do tej pory był to jeden z mankamentów systemu operacyjnego Apple.

Kompatybilność ze wszystkimi urządzeniami, na których działa iOS 13!

Tak, takimi rozwiązaniami może pochwalić się jedynie Apple. Od lat wspiera starsze urządzenia, ale w tym roku będzie to chyba rekordowe. Okazuje się, że iPhoneOS 14 trafi nawet na iPhone'a 6s, który wydany był... we wrześniu 2015! Pokażcie mi telefon z Androidem z 2015 roku, który otrzyma Androida 11, no dobra - może być dziesiątka...

iMessage z opcją edycji? Apple właśnie opatentowało nowe rozwiązanie

Kasowanie wiadomości w iMessage

Oczywiście chodzi o wycofywanie wiadomości, które nie zostały jeszcze odczytane/wyświetlone. Podobne rozwiązanie znane jest z WhatsAppa, a teraz może trafić do iPhoneOS. Każdy, kto chociaż raz wysłał smsa po pijaku, ten wie, jak bardzo taka funkcja może być niezbędna ;)

CarKey, czyli otwieranie samochodu za pomocą iPhone'a

Ta funkcja jest na liście tych, co do których pewności nie ma, że się pojawi. Wiele źródeł jednak jest zdania, że Apple pokaże dzisiaj podczas WWDC 2020 właśnie CarKey. Za pomocą łączności NFC będziemy mogli dostać się do samochodu, jeśli ten oczywiście obsługuje takie rozwiązania.

Nowych funkcji jest oczywiście masa. Warto także przypomnieć o tym, że być może będzie możliwe ustawienie domyślnej aplikacji, która nie pochodzi od Apple. Inną nowością ma być aplikacja Fintess (nazwa nie jest jeszcze potwierdzona), która oferować ma filmiki instruktażowe dla lubiących fitness.

Prezentacja nowego systemu operacyjnego iPhoneOS już dzisiaj wieczorem. Start o godzinie 19 czasu polskiego. Gdzie obejrzeć WWDC 2020? O tym pisałem w osobnym tekście. Pamiętajmy, że iPhoneOS to nie wszystko, bo Apple zaprezentuje także watchOS 7, iPadOS 14 i wiele innych!

Wieści z Rozładowani.pl