6 zawodów przyszłości, które możesz zdobyć jeszcze w tym roku

6 zawodów przyszłości, które możesz zdobyć jeszcze w tym roku

Opublikowano 20.01.2017 9:53 Aktualizacja: 20.01.2017 10:31 - 8


Zapraszam do bardzo interesującego materiału prasowego o zawodach przyszłości. Jeśli jesteście WebDevami, to mam dla Was dobrą wiadomość, Wasz fach nie zginie ;-)


Jak wyglądają zarobki w najbardziej przyszłościowych branżach w IT? Jakie kwalifikacje należy zdobyć, aby przebranżowić się i zdobyć wymarzoną profesję? Przedstawiamy listę zawodów, w których można zrobić obecnie największą karierę.

Przebranżowienie się nie musi oznaczać powrotu na 5-letnie studia. Od kilku lat eksperci niezmiennie wskazują branżę IT jako tę najlepiej rozwijającą się w Polsce i na świecie. Na szczęście programistą można zostać w ciągu kilku miesięcy, a w trakcie pierwszej pracy budować własne portfolio. Jakie jeszcze dziedziny zapewniają stałą, przyszłościową pracę i kojarzone są wyłącznie z sukcesem?

Programista stron internetowych

Zarobki: od 3 do kilkunastu tys. złotych brutto/ m-c

Kwalifikacje: studia informatyczne/kurs programistyczny

Zgodnie z raportem Komisji Europejskiej, do 2020 roku na informatyków z UE będzie czekać ok. 825 tys. miejsc pracy. W tym czasie uczelnie wyższe na kierunku informatyka ukończy 400 tys. studentów – to nadal nie nasyci rynku pracy. W Polsce wciąż brakuje 50 tys. specjalistów IT (dane Sedlak&Sedlak z końca 2015 roku). W związku z tak dużym zapotrzebowaniem na programistów, coraz mniej pracodawców przywiązuje wagę do formalnego wykształcenia. Liczy się przede wszystkim własne portfolio i chęć nauki. To dlatego coraz więcej osób zamiast 5-6 letnich studiów wybiera bootcampy programistyczne, pozwalające w kilka tygodni zostać junior front-end developerem. Intensywny kurs online ze wsparciem Mentorów umożliwia przebranżowienie się podczas pracy na etacie, bezrobociu, czy urlopie macierzyńskim. Badania wskazują, że 75% absolwentów takich szkoleń znajduję pracę lub płatny staż w ciągu 3 miesięcy (źródło: wewnętrzne badania Kodilla.com).

Podstawą starania się o pracę w zawodzie front-end developera może być podstawowa znajomość programowania. Zarobki, jakie jest się w stanie osiągnąć jako osoba początkująca to ok. 3 tys. zł brutto/m-c, przy czym pensja szybko wzrasta wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Mediana wynagrodzeń wynosi 5,2 tys. zł brutto/m-c, ale po pięciu latach pracy 80 proc. programistów zarabia powyżej 10 tys. zł miesięcznie (dane agencji doradztwa personalnego Experis).

Robotyk

Zarobki: od 4,2 tys. złotych brutto/m-c

Kwalifikacje: studia inżynieryjne/specjalistyczne kursy

Nie jest to profesja z filmu science fiction, ale bardzo przyszłościowy zawód polegający na programowaniu robotów przemysłowych. Na całym świecie pojawia tysiąc nowych robotów w ciągu jednego dnia! (dane International Federation of Robotics). A to oznacza, że ktoś musi je zaprogramować.

Liderem w tej branży jest Korea Południowa, gdzie na 10 tys. pracowników przypada 437 robotów. W Polsce statystyki wyglądają nieco inaczej, bo na na każde 10 tys. pracowników przypada 19 robotów (raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, opublikowany w październiku 2015 roku). Jednak liczby te wciąż rosną, a zakładając, że osiągniemy w Polsce taki poziom robotyzacji jak w Korei, potrzeba będzie ok. 700-800 tys. nowych robotów i osób do ich obsługi. Branże, które już teraz zatrudniają robotyków to w szczególności sektor samochodowy, spożywczy i mięsny.

Specjalista ds. automatyki i robotyki może liczyć na wynagrodzenie zaczynające się od 4200 złotych brutto/m-c (dane Sedlak&Sedlak).

Projektant interfejsów

Zarobki: od 3,3 tys. złotych brutto/m-c

Kwalifikacje: studia kierunkowe/kursy specjalistyczne

Grafik to zawód wymieniany jako przyszłościowy równie często, jak programista. Jednak i ten zawód uległ dynamicznym zmianom. Nie wystarczy już umiejętność zaprojektowania miłej dla oka strony internetowej. Oprócz zdolności artystycznych trzeba również posiadać podstawową znajomość programowania pod określone urządzenia, np. smartfony, tablety, smartwatche.

Ważne jest samokształcenie, bycie “na czasie” z nowinkami technologicznymi, znajomość podstawowych języków programowania, a wtedy można liczyć na pensję od 3300 złotych brutto/m-c (dane Wynagrodzenia.pl).

Project manager

Zarobki: 7, 2 tys. złotych brutto/m-c

Kwalifikacje: kursy specjalistyczne

To kolejny zawód, który dynamicznie zmienia się wraz z rozwojem branży IT. Niestety ukończone studia wyższe na kierunku zarządzanie i marketing nie wystarczają. Obecnie pracodawcy poszukują osób ze zdolnościami kierowniczymi, przywódczymi ze znajomością programowania. Dlaczego? Ponieważ zadaniem project managera jest zarządzanie zespołem pracowników. Nieznajomość branży, w której oni pracują uniemożliwia skuteczną komunikację i kontrolę ich obowiązków.

Dlatego jeśli startujesz do sektora IT jako project manager – musisz znać chociaż podstawy programowania. Wtedy możesz liczyć na wynagrodzenie ok. 7 200 zł brutto/m-c.

Serwisant sprzętu elektronicznego

Zarobki: od 3,5 tys. złotych brutto/m-c

Kwalifikacje: studia kierunkowe/kursy specjalistyczne

Coraz większa liczba użytkowanych sprzętów elektronicznych generuje potrzebę ich naprawiania. Ludzie chętnie oddają swoje urządzenie do reperacji, ponieważ to dużo mniejszy koszt niż zakup nowego, a i jest to postępowanie ekologiczne. Co ciekawe, rząd Szwecji zapowiedział w 2016 roku ulgi podatkowe właśnie za naprawę sprzętu. Głównym założeniem tej deklaracji jest ochrona klimatu i dbanie o środowisko.

Osoba naprawiająca i serwisująca sprzęt elektroniczny może liczyć na wynagrodzenie ok. 3500 zł brutto/m-c (dane z Raportu Płacowego z wiosny 2016 roku).

Trener personalny

Zarobki: od 3 tys. złotych brutto/m-c

Kwalifikacje: studia AWF/kursy zawodowe

Dietetyk i trener personalny to niezwykle popularne obecnie zawody. I nic w tym dziwnego, ponieważ kursy zawodowe to koszt ok. 2 tys. złotych, a absolwent otrzymuje certyfikat instruktora siłowni, trenera personalnego, czy specjalisty ds. żywienia i suplementacji. Ukończenie kilku takich szkoleń z powodzeniem daje szanse na znalezienie pracy na przykład w klubie fitness.

To dobra oferta przebranżowienia się szczególnie dla osób lubiących aktywność fizyczną i interesujących się sportem. Trener personalny może liczyć na wynagrodzenie powyżej 3000 złotych brutto/m-c.

Czytając powyższą listę zawodów przyszłości można wywnioskować, że awans społeczny jest na wyciągnięcie ręki, a wysokość wynagrodzenia zależy przede wszystkich od doświadczenia w branży. Na pewno warto na tę chwilę zainwestować w znajomość programowania, ponieważ przydaje się ona w większości zawodów, na których jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Jednak konieczne do przebranżowienia się i zmiany życia jest wzięcie spraw w swoje ręce już teraz, zanim wyprzedzą nas inni.

Źródło: https://kodilla.com/pl

Wieści z Rozładowani.pl