Jesteś na początku wprowadzania nowego produktu na rynek? Przed Tobą żmudny, wieloetapowy i skomplikowany proces. Z jakich kroków powinien być złożony, aby mieć szansę na powodzenie? Poznaj 6 dobrych praktyk.

Po pierwsze: stwórz pomysł na produkt i przeanalizuj konkurencję.   powinno rozpocząć się od solidnego prześwietlenia konkurencji. Analiza SWOT stanowi absolutną podstawę Twoich działań. Przygotuj zestawienie firm działających w analogicznej branży co Twoja. Sprawdź, czy w ich ofercie na pewno nie ma produktu lub usługi, który chcesz właśnie wdrożyć na rynek. Przeanalizuj, czy to, co wymyśliłeś pokrywa się z tym, co już funkcjonuje na rynku. Sprawdź, jak analogiczny do Twojego produkt sobie radzi, czy jest na jego popyt oraz jak możesz go ulepszyć, aby Twoja wersja cieszyła się jeszcze lepszym odbiorem u Twoich potencjalnych klientów.

Po drugie: określ swoją docelową grupę odbiorców

Produkt nie będzie funkcjonował w próżni. Powinien zaspokajać konkretne problemy Twoich odbiorców. Być może będziesz musiał wcześniej je wykreować i potem przekonać klientów, że dzięki Twojemu produktowi poczują się lepiej i będzie im się żyć wygodniej. Pamiętaj jednak, że najłatwiej Ci będzie zaspokoić faktycznie istniejącą potrzebę niż ją sztucznie stworzyć (to drugie będzie wymagało czasu, zaangażowania i pieniędzy). Znajdź potencjalnych odbiorców, którzy będą gotowi zapłacić za Twój produkt realne pieniądze, polecić go innym i nabyć ponownie, gdy się wyeksploatuje.

Po trzecie: podsumuj wartość i korzyści płynące ze stosowania produktu

Jakie potrzeby zaspokaja stworzony przez Ciebie produkt? Jaką wartość dodaną wnosi do życia odbiorców? Czy wiesz, dlaczego daną rzecz klienci mieliby kupować właśnie od Ciebie, a nie u konkurencji?

Po czwarte: opracuj strategię marketingową

Nawet najbardziej podstawowy i oczywisty w użytkowaniu produkt musisz opakować w otoczkę marketingową, by miał szansę zaistnieć szerzej na rynku i zapewnić Ci zarobek. Nie bój się eksperymentować – jak to mówią marketerzy: wyróżnij się albo zgiń! Możesz też pokusić się o przeprowadzenie badań wśród określonej grupy docelowej. Na przykład w przypadku aplikacji skierowanej do żłobków będą to dyrektorzy przedszkoli oraz rodzice dzieci.

Po piąte: ruszaj z własną akcją marketingową

Uruchom wszelkie kontakty, aby wypromować produkt na ogólnopolską skalę. Możesz zamówić artykuł sponsorowany w serwisie internetowym lub prasie tradycyjnej. Możesz również zlecić publikację reklamy telewizyjnej lub zamieścić płatną reklamę internetową, na przykład w postaci wyskakującej reklamy przed materiałami na YouTube (tzw. bumpery). Przydatna będzie również płatna kampania reklamowa na Facebooku lub Instagramie. Bardzo przydatni w wypromowaniu nowego produktu będą celebryci i influencerzy. Możesz przesłać im produkt, aby przetestowali go na swoim kanale, na oczach tysięcy widzów. Działania marketingowe powinny być wielokanałowe, a ich efekty mierzalne. Ciekawym pomysłem może być również zamówienie animacji reklamowej typu explainer video, która wyjaśnia działanie danego produktu lub usługi.

Po szóste: określ cykl życia produktu

Obserwuj, jak Twój produkt radzi sobie na rynku. Czy ludzie go rozpoznają i zechcą stosować? W jakich okresach roku najchętniej po niego sięgają? Podsumuj, co mógłbyś zrobić lepiej przy wprowadzaniu kolejnego produktu na rynek.

Podsumowując, wprowadzanie nowego produktu na rynek to proces wieloetapowy, wymagający złożonej analizy i szeregu działań, aby akcja miała szanse na komercyjne powodzenie.


Artykuł sponsorowany, dostarczony przez partnera.