Prosta optymalizacja strony na WordPressie sprawi, że witryna będzie ładować się znacznie szybciej. Możesz wykonać kilka kroków, które przyspieszą Twoją stronę, a także pozwolą sprawdzić, czy jest ona odpowiednio zoptymalizowana.

Na WordPressie tworzymy różne strony, od blogów przez sklepy internetowe aż po portfolio. Wszystkie mają jedną, wspólną cechę – w celu odniesienia sukcesu powinny działać szybko. Nie od dziś wiadomo, że czas to pieniądz, a w przypadku stron internetowych każda zaoszczędzona sekunda na ładowaniu witryny zwiększa konwersję. Optymalizacja WordPressa jest niebywale istotna, lecz przez wielu początkujących użytkowników ignorowana. Na co zatem zwrócić uwagę, gdy strona działa wolno?

1. Wybierz szybki hosting pod WordPress

Użytkownik łącząc się ze stroną musi najpierw poczekać na reakcję serwera. Dopiero potem przesyłane są dane witryny. Czas tej reakcji to TTFB, czyli Time To First Byte. Im niższy TTFB, tym szybciej strona się włączy.

Jedną z rzeczy, która wpływa na TTFB jest hosting. Optymalizacja strony na WordPressie powinna zacząć się u podstaw. Wydajny hosting z szybkim dyskiem SSD (najlepiej NVMe) zapewni Twojej stronie możliwość uzyskania niskiego TTFB, a więc szybkiego reagowania na żądania użytkownika. Jeśli szukasz szybkiego hostingu pod WordPress, wybierz hosting w LH.pl, który w wielu testach wyróżnia się najniższym TTFB.

2. Ustaw wyższą wersję PHP na serwerze

Na każdym hostingu możesz samemu zdecydować, jaka wersja PHP ma być ustawiona na serwerze. Nowsze wersje PHP oferują często lepszą wydajność, zwłaszcza w porównaniu do starszych wersji, takich jak 5.6. Ustaw w panelu klienta swojego hostingu najnowszą dostępną wersję PHP (w kwietniu 2020 jest to wersja PHP 7.4). Instrukcję znajdziesz w dziale pomocy swojego hostingu.

3. Usuń zbędne wtyczki i motywy

WordPress przyciąga łatwością wprowadzania nowych funkcji. Brakuje Ci czegoś na stronie? Z pewnością jest do tego wtyczka. To jednak wprowadza błędne koło instalacji niepotrzebnych dodatków.

Usuń motywy, z których nie korzystasz – pozostaw jedynie swój aktywny motyw, a także jeden z podstawowych motywów WordPressa (na wszelki wypadek). Pozbądź się także wtyczek, których już nie używasz, które są Ci niepotrzebne lub które miały charakter zadaniowy i ich obecność nie jest już konieczna.

4. Optymalizacja zdjęć w WordPressie

Wielokrotnie można spotkać się ze stronami, na których ładują się zdjęcia w gigantycznej rozdzielczości, ważące nawet po kilka megabajtów. Znacząco spowalnia to ładowanie witryny, a także zużywa odwiedzającym transfer Internetu mobilnego.

Warto pamiętać o kilku zasadach. Klasyczne fotografie zapisuj w formacie JPG. Format PNG pozostaw jedynie na zrzuty ekranu lub grafiki, w których musisz zachować przezroczystość. Kompresuj zdjęcia, rozważ też ich konwersję na format WebP, który jest premiowany przez Google. Więcej na ten temat dowiesz się z poradnika optymalizacji zdjęć pod WordPressa.

5. Wykorzystaj pamięć podręczną, czyli cache

Podstawowa optymalizacja strony na WordPressie to pamięć podręczna, czyli cache. Dzięki temu część strony jest serwowana w formie statycznej, co powoduje odciążenie serwera oraz zmniejszenie ilości procesów wykonywanych przy każdym ładowaniu strony. W efekcie każde wywołanie strony jest znacząco szybsze.

To jedna z tych funkcji, którą najlepiej wdrożyć za pomocą wtyczki. W repozytorium WordPressa znajdziesz wiele z nich, lecz nigdy nie instaluj więcej niż jednej wtyczki do cache. Do dyspozycji masz W3 Total Cache, WordPress Super Cache, WP Fastest Cache lub Cache Enabler. Każda z tych wtyczek spełnia swoje zadanie.

Podsumowanie

Optymalizacja WordPressa nie jest najłatwiejszym tematem, ale wykonując te 5 prostych kroków z pewnością znacznie przyspieszysz ładowanie strony. Jeśli jednak masz dalej problemy, Twoja strona nadal działa wolno lub nie wiesz, jak wdrożyć któreś ze wspomnianych rozwiązań, to poszukaj pomocy u innych użytkowników. Dołącz do grupy WordPress dla początkujących na Facebooku, gdzie każdy posiadacz WordPressa może poszukać rozwiązania swojego problemu.


Artykuł sponsorowany przygotowany przez markę LH.pl