Przede wszystkim warto podkreślić, że w momencie premiery ps5 otrzyma wiele gier, a także wiele tytułów, które trafiły z innej platformy. Na konsoli dostępna będzie m.in. polska strzelanka Outriders, a także wiele gier na wyłączność jak np. Gran Turismo 7 i Horizon Zero Dawn 2.

Nowości w PS5 – cena konsoli

PlayStation 5 w czasie premiery może kosztować nawet 400 lub 500 dolarów, producenci zgodnie określają, że cena sprzętu powinna być atrakcyjna dla graczy, ponieważ nowa konsola będzie posiadała naprawdę zaawansowany zestaw najróżniejszych funkcji.

Warto zaznaczyć, że konsola PlayStation 5 będzie miała podzespoły, które zostaną stworzone przez firmę AMD. Jej procesor będzie oparty na trzeciej generacji Ryzen i będzie on posiadał osiem rdzeni. Układ graficzny konsoli to wersja autorska AMD Radeona Navi.

PS5 z ray tracing

Kolejną ciekawą informacją jest to, że konsola PS5 korzysta z ray tracingu, czyli specjalnej techniki, która pozwala na śledzenie promieni. Taka możliwość do tej pory dostępna była tylko na PC w przypadku najdroższych kart graficznych. Ponadto warto zaznaczyć, że ray tracing nie dotyczy tylko grafiki, ale także dźwięku! W związku z tym gracz powinien dobrze słyszeń wystrzał pistoletu czy nawet kroki bohatera gry.

PS5 z nowym, szybkim dyskiem SSD

Konsola PS5 została także wyposażona w specjalny dysk SSD. Działa on bardzo szybko i pozwala na skrócenie czasu ładowania gier. Dla porównania jedna akcja w PS4 trwała 15 sekund, natomiast ta sama w PS5 jedynie 0,8 sekundy. Przyspieszenie będzie więc prawie 16-krotne w porównaniu do poprzedniej wersji. Bardzo szybkie ma być wczytywanie konkretnych etapów, części gier, czy samo włączenie aplikacji.

Producenci SONY PS5 zaznaczają także, że najnowsza konsola będzie także optymalizacją w kontekście łatwego tworzenia bloków i odczytywania na starym dysku. Dzięki temu można zaoszczędzić wiele miejsca i stworzyć bardziej szczegółowy i dostępny świat, a także można zmniejszyć rozmiar aktualizacji i gier.

PS5: lista zapowiedzianych gier na nową konsolę Sony

PS5 pozwala na konfigurowanie procesu instalacji gier. Użytkownik w dowolnym momencie może usunąć jedynie wybraną część gry, bez konieczności pozbywania się całej aplikacji. Z dużymi zmianami będzie się także wiązał interfejs użytkownika. Nie trzeba będzie wyłączać gier, aby sprawdzić, do jakich rozgrywek można dołączyć lub jakie nagrody można dostać za konkretne misje.

Nowy pad DualSense

Nowością w PS5 będzie także pad DualSense. Technologia ta pozwoli wczuć się w daną sytuację i odczuć zupełnie coś innego np. podczas brodzenia w wodzie, czy strzelania. Kolejna nowość to spusty adaptacyjne, czyli przyciski L2 i R2. Dzięki nim będzie można zaprogramować triggery w konkretnych momentach i sytuacjach. Na przykład chcąc strzelać z łuku, można odczuć, że opór spustu będzie powoli narastał, tak aby wysiłek włożony w naciągnięcie cięciwy był optymalny.

Oto i on! Pad do PS5 – wjeżdża cały na biało!

Pad DualSense do PS5 z mocniejszą baterią i USB-C

Konsola PS5 ma także złącze USB typu C i bardzo pojemną baterię. Na pierwszy rzut oka urządzenie będzie wyglądało bardzo podobnie do swojego poprzednika, jednak pad będzie nieco cięższy. Producent nie przedstawił jeszcze żadnych zdjęć nowe konsoli, jednak można się domyślać, jak ona będzie wyglądała.

Użytkownicy oczekują, że konsola PS5 będzie osiągała dużo większą wydajność niż obecna wersja. Myślą oni także, że producenci na starcie udostępnią wiele ciekawych tytułów gier. Z pewnością producenci staną na wysokości zadania i sprawią, że nowa wersja będzie o wiele bardziej atrakcyjna od poprzedników! W przyszłości trudno będzie ją uaktualnić tak, żeby była jeszcze ciekawsza i bardziej zaawansowana. Niedługo powinny się pojawić nowe informacje na temat konsoli PS5.