facebook death1Chyba wszyscy widzą co dzieje się aktualnie z Facebookiem. Większości z Was zmiany te pewnie przeszkadzają – mi też. Co więc można uczynić? Oczywiście założyć fanpage i wierzyć, że po zebraniu 1.000 like’ów Zuckerberg wycofa wszystkie nowości.

Alternatywą jest przeczytanie tego artykułu…

1. Timeline

Cudownie to wygląda, prawda? Em… nie! Jedno z najgłupszych i najmniej przemyślanych rozwiązań ever. Chcieli wprowadzić możliwość czytania starszych wpisów? Jestem jak najbardziej za! Ale nie w ten sposób, litości…

timeline21

Wkładając odrobinę wysiłku stworzyłem w Firebugu coś co wygląda mniej więcej tak (patrz panel po prawej):

older

Prawda, że byłoby lepiej? No ale cóż. Trzeba pokazywać, że serwis się rozwija… Zdecydowanie na minus.

2. Grupowanie postów na Tablicy

Kolejna głupota, być może jeszcze większa niż poprzednia. Aby zobaczyć o co chodzi, przełącz w ustawieniach Facebooka język na English (US). Posty na Tablicy/Ścianie pogrupują się na:

  • Top Stories
  • Recent Stories
  • Recent Stories From Your Last Visit
  • From Earlier

Aż chce się powiedzieć: WTF? Przecież to jest straszne. Tablica jest teraz nieczytelna, zaśmiecona i po prostu brzydka. Porażka na całej linii.  Ponownie zdecydowanie na minus.

3. Subskrybowanie

Hmm… czy ja tego gdzieś już nie widziałem? Niech się zastanowię… No tak! Przecież to jest na żywca zerżnięte z Twittera! Funkcja, która towarzyszy „ptaszkowi” od początku istnienia pojawiła się na Facebooku. Czym się różni od oryginału? Niczym.

Zaiste jest to bardzo przydatne, ale osobiście uważam to za plagiat i jestem ciekaw czy Twitter Inc. wystosuje jakiekolwiek kroki, by wyegzekwować od Twarzoksiążki usunięcie lub zmodyfikowanie działania subskrybowania. Byłbym skłonny dać plus, gdyby nie był to plagiat, ale teraz: minus!

4. Grupowanie znajomych

Goddamn it! Kto to wymyślił? Po co to zwykłemu, szaremu użytkownikowi serwisu? Nie wszyscy przecież mają 2.000 friends’ów, którzy zaspamowują ich Tablicę. Dla nich jest to bardzo przydatne, ale dla pozostałych – kolejne utrudnienie. Jestem w tej sprawie neutralny. Rozumiem cel funkcjonalności, jednak powinna być ona on-demand.

5. Ankiety, „konkursy” i spamerzy

To jest dopiero istna plaga. Od kilku miesięcy większość miejsca na mojej Tablicy zajmują ankiety typu „Co jadłeś dziś na śniadanie?” a skrzynka e-mail jest zapchana zaproszeniami na fanpage, na którym rozdają 50.000 koszulek, iPadów, itd. jedynie za „zalajkowanie” i ew. napisanie swojego rozmiaru na Tablicy akcji. Niestety, idiotyzm nie zna granic, więc osób, które się na to nabierają jest coraz więcej. Jeszczę trochę a w szkołach wprowadzą przedmiot: Trolloobrona… ;-)


Cóż jeszcze mogę powiedzieć? Czas ograniczyć do maximum moje kontakty z Facebookiem i przenieść na inny serwis. Jaki? Na Twittera. Ten portal jest niesamowicie prosty i intuicyjny. Wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili zachęcam do rejestracji na nim.
Zapraszam też do zasubskrybowania mnie (@webdewo) a odwdzięczę się tym samym ;-).

A co Wy sądzicie o zmianach na Facebooku? Piszcie w komentarzach!