5 idealnych gier na jesień. Propozycja dla użytkowników PS4

5 idealnych gier na jesień. Propozycja dla użytkowników PS4

Opublikowano 24.09.2019 21:05 -


Wszystkie znaki na niebie, ziemi i w kalendarzu mówią, że nadeszła już jesień. Nie wiem, jak to u was bywa, ale ja lubię dostosowywać ogrywane tytuły do aktualnego nastroju świata. Istnieją gry, które ogólnie rzecz biorąc uwielbiam, ale sięgam po nie, dopiero gdy za oknem widać wirujące liście, a deszcz bębni o szyby. Oto, co planuję ograć w najbliższym czasie i wam również gorąco polecam.

Jestem aktywną użytkowniczką PlayStation 4, a mój komputer to złom, więc nie dziwcie się, proszę, że lista zawiera tytuły dostępne przede wszystkim na tę konsolę. Niemniej, raczej z przypadku niż świadomego zamiaru, część wybranych przeze mnie tytułów dostępna jest również na PC czy Xbox.

Don’t starve i Don’t starve together

Opis: Don’t Starve to bezkompromisowa gra o przetrwanie na pustyni, pełna nauki i magii. Wejdź do dziwnego i niezbadanego świata pełnego dziwnych stworzeń, niebezpieczeństw i niespodzianek. Zbieraj zasoby do tworzenia przedmiotów i struktur, które pasują do Twojego stylu przetrwania.

Od dwóch wieczorów jestem już w klimacie tego tytułu. Razem z partnerem próbujemy przetrwać więcej niż 20 dni, ale kolejne rozgrywki nierzadko kończą się i przed 10. dobą. No cóż, kto grał w “Don’t Starve”, ten wie, że do najłatwiejszych ten tytuł nie należy. Przybrudzona kolorystyka, pozornie chaotyczna kreska oraz silny akcent położony na wyzwania związane ze zmianą pór roku czynią z tej gry idealną propozycję na jesień już przez samą estetykę. Dużo ważniejsze wydaje się jednak potencjalna konieczność i chęć poświęcenia jej wielu, wielu godzin. Czas spędzony przy “Don’t Starve” jest dosłownie pożerany — żaden jesienny wieczór nie wyda się wam zbyt długi.

Ważna informacja: to jedna z niewielu gier dzisiaj z opcją split screenu.

Unravel 1 i 2

Opis: W Unravel gracz kieruje poczynaniami Yarny’ego – bohatera stworzonego z pojedynczej nici włóczki. Unravel to gra platformowa oparta na zagadkach i prawach fizyki. Jej świat inspirowany jest krajobrazami północnej Skandynawii. Yarny symbolizuje więzi łączące bliskich. Wyrusz z nim na wielką przygodę i pomóż mu odzyskać rodzinne wspomnienia.

Chociaż wszystkie gry w tym zestawieniu reprezentują naprawdę fantastyczny poziom estetyczny, to Unravel jest tak piękne, że można się rozpłakać przez samo przyglądanie się temu światu. Dodajcie sobie do tego melancholijną aurę, wzruszającą fabułę i poziomy stanowiące realne wyzwanie dla grającego. Naprawdę. Jeżeli sądziliście, że równie urocza produkcja dedykowana jest najmłodszym użytkownikom i nie będzie dla was stanowiła żadnego wyzwania, to z miejsca wyprowadzam was z błędu. To rzecz skomplikowana zarówno na poziomie zręcznościowym, jak i logicznym. Na jesień perfekcyjna.

Darkest Dungeon

Opis: Darkest Dungeon to wymagająca turowa gra RPG w gotyckiej oprawie traktująca o stresie, z którym zmagać się muszą poszukiwacze przygód.
Zwerbuj, wyszkol i poprowadź drużynę niedoskonałych bohaterów przez spaczone lasy, zapomniane norowiska, obrócone w ruinę krypty i inne przeklęte miejsca. Stoczysz walkę nie tylko z niewyobrażalnie przerażającymi przeciwnikami, ale także ze stresem, głodem, zarazą i mrokiem, który nigdy nie ustępuje. Odkryj przedziwne tajemnice i pomóż swoim bohaterom w walce ze straszliwymi potworami, korzystając z nowatorskiego, strategicznego systemu walki turowej.

Ile godzin poświęciłam tej grze, tego nie wie nikt, nawet ja. Hipnotyzująca oprawa graficzna, nietuzinkowe pomysły na rozgrywkę, skomplikowany system zależności, wymagający od gracza nieustannego skupienia i gimnastyki szarych komórek — wszystko w jednym miejscu. Zróbcie błąd, a ta gra srogo was ukarze. Mroczna historia z pewnością wprowadzi was w klimat późnej, szarej, nieprzystępnej jesieni.

Red Dead Redemption 2

Opis: Red Dead Redemption 2 to nadzwyczajna opowieść o życiu w bezlitosnym sercu Ameryki. Ogromny i klimatyczny świat gry stanowi też fundament dla nowych doświadczeń w rozgrywce sieciowej. Red Dead Redemption 2 to prequel całego cyklu, którego akcja rozgrywa się przed wydarzeniami pokazanymi w grach Red Dead Revolver i Red Dead Redemption. Głównym bohaterem jest Arthur Morgan – wyjęty spod prawa mężczyzna pracujący w gangu Dutcha Van der Linde’a. On i jego koledzy przemierzają Dziki Zachód, żyjąc z kradzieży i rabunków.

Akcja RDR2 rozgrywa się w bardzo specyficznym momencie, kiedy jeden porządek odchodzi na rzecz kolejnego. Świat się zmienia, a gracz śledzi losy bohaterów-reliktów. W powietrzu cały czas czuć jakiś smutek, melancholię. Zróżnicowane krajobrazy zdominowane są mimo wszystko przez brązy i beże, które tylko wymienione wcześniej emocje podkreślają. Moja przygoda z RDR2 nie jest jeszcze skończona, więc chętnie poznam ją całą w tym sezonie.

Zaginięcie Ethana Cartera

Opis: W grze wcielasz się w rolę Paula Prospero, zafascynowanego okultyzmem detektywa, który otrzymał niepokojący list od Ethana Cartera. Czując, że chłopcu grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, Paul wyrusza do domu Ethana w Red Creek Valley, gdzie sytuacja jest jeszcze gorsza, niż nasz bohater mógłby przypuszczać. Chłopiec zaginął, a okolicą wstrząsnęło brutalne morderstwo. Paul szybko odkrywa, że nie jest to jedyna warta zbadania zbrodnia w Red Creek Valley.

Zaginięcie Ethana Cartera to już klasyka. Przez wielu tytuł ten jest pogardliwie zwany symulatorem chodzenia, ale jeżeli szukacie w grach czegoś więcej niż szczelania, jeżeli umiecie wczuć się w gęstą atmosferę, duszny klimat zagrożenia i macie łeb na karku, by rozwiązać kilka solidnych zagadek logicznych, gorącą zachęcam do nadrobienia tej zaległości. Warto, warto, warto! Zwłaszcza jesienią, żeby za oknem i na ekranie widzieć podobne, a przez to bardziej przytłaczające, światy.

Teraz wasza kolej. Co polecicie mi do ogrania tej jesieni? Tylko pamiętajcie, mój komputer to złom, więc przyjmuję tylko sugestię na PS4 ;)

Wieści z Rozładowani.pl