Od kilku dobrych miesięcy temat Bitcoina okupuje nie tylko strony główne portali internetowych, ale także czołówki gazet czy wiadomości telewizyjnych. Należy jednak pamiętać, że Bitcoin jest tylko małym fragmentem w świecie kryptowalut. Oto przykłady jego najpopularniejszych alternatyw.

Czy rozważając inwestycję w cyfrowe waluty musimy jednak ograniczyć się tylko do tej najpopularniejszej? Oczywiście, że nie!  Na internetowych giełdach znajdziemy liczne alternatywy dla Bitcoina, które są w zasadzie na wyciągnięcie ręki. Zanim jednak zdecydujemy się na inwestycję, warto zapoznać się z najpopularniejszymi kryptowalutami.

Ether (ETH)

Ether jest obecnie jedną z najczęściej wybieranych alternatyw dla Bitcoina, plasując się na drugim miejscu pod kątem popularności. Nic dziwnego – podczas gdy np. BTC w pierwszym półroczu 2017 r. zwiększyło swoją wartość trzykrotnie, ETH w tym samym okresie poszedł do góry aż o… 4000%! Wiąże się to oczywiście poniekąd z tym, że waluta powstała zaledwie 3 lata temu, ale wzrosty, jakie odnotowuje i tak robią wrażenie.

Jaka jest różnica między Ether a Bitcoinem? Co prawda obie są open-source’owymi cyfrowymi walutami i nawet posiadają podobny system „cyfrowych monet” (coinów), ale odróżnia je podejście do blockchaina. ETH zostało w tym aspekcie wzbogacone o tzw. „inteligentne kontrakty” (smart contracts) – system programowania transakcji (np. wymiany walut, akcji czy nawet nieruchomości) bez udziału pośredników. Na bazie Ether można budować także tzw. zdecentralizowane aplikacje (dapps), które pomagają np. zarządzać pieniędzmi.

Lisk (LSK)

Dapps to jednak domena nie tylko ETH. Są one bowiem fundamentem jednej z innych bardzo popularnych alternatyw Bitcoina, czyli Lisk. Jest to waluta podobna do Ether, jednak umożliwiająca szersze pole manewru jeśli chodzi o zdecentralizowane aplikacje.

LSK pozwala deweloperom tworzyć aplikacje oparte na blockchainie przy użyciu bardzo popularnego języka JavaScript, takie jak choćby serwisy społecznościowe czy platformy e-commerce. I to właśnie jeden z jej znaków rozpoznawczych. Kolejny to wykorzystywanie sidechainów – „odnóg” usprawniających działanie blockchain – coś, co Lisk zrobiło jako pierwsze w historii.

Litecoin

Ze wszystkich kryptowalut zaprezentowanych w naszej liście, Litecoin jest bodaj najbardziej podobny do Bitcoina. Co ciekawe, został on stworzony w 2011 r. przez byłego pracownika Google – Charliego Lee.  

Litecoin „eksplodował” w 2013 r., kiedy to pewnego dnia jego wartość wzrosła o 100% w ciągu 24 godzin. W tym samym roku wartość rynkowa tej kryptowaluty osiągnęła 1 mld USD. Na koniec 2017 r. ta liczba jeszcze kilkukrotnie wzrosła.

Od Bitcoina Litecoin różni się przede wszystkim tym, w jakich okresach przeliczane są bloki w blockchainie (co 10 minut dla BTC vs. co 2,5 minuty dla Litecoina). Według programistów pozwala to na szybsze potwierdzanie wiarygodności transakcji.

Game (GameCredits)

Ciekawą alternatywą dla Bitcoina są także kredyty Game. Twórcom tej waluty przyświecała przede wszystkim idea zjednoczenia graczy i ulepszenia świata gamingu. GameCredits z jednej strony dzięki blockchainowi pozwalają szybciej i bezpieczniej przetwarzać transakcje zakupowe w świecie gier, jednocześnie umożliwiając kupującym pozostanie całkowicie anonimowym. Od strony technicznej najbardziej zbliżone są do Litecoina.

W zamyśle twórców GameCredits mają stać się realną alternatywą dla transakcji kartowych, które obecnie zdominowały rynek gier. Kryptowaluta jest natomiast od nich zdecydowanie szybsza, a deweloperzy pracujący nad swoimi produkcjami nie muszą martwić się implementacją i zabezpieczeniami i innymi trudnościami związanymi z płatnościami przy pomocy kart.

Dash

Wśród walut podobnych do Bitcoina warto zwrócić uwagę również na Dash. Zaczynał on w 2014 r. jeszcze jako „Darkcoin”, ale nazwa ta wkrótce uległa zmianie, łącząc w jedno słowo określenia „cyfrowa” (digital) i „gotówka” (cash). Stąd właśnie wzięło się określenie Dash.

Oprócz wszystkich „standardowych” cech Bitcoina, Dash może wyróżnić się kilkoma unikalnymi cechami. Dotyczą one przede wszystkim ułatwień w przeprowadzaniu transakcji. Chodzi mianowicie o systemy InstantSend i PrivateSend. Pierwszy z nich umożliwia niemal natychmiastowe wymiany (w przypadku Bitcoina potwierdzenie płatności trwa ok. 10 minut), wykorzystując do tego, oprócz pracy koparek, dedykowany portfel Masternode. Używa się go także w transakcjach PrivateSend, które, jak nazwa wskazuje, zapewniają zwiększony poziom anonimowości.


Tekst jest częścią naszego cyklu Extra tydzień z Bitcoin. Materiał powstał dzięki BitBay.net 


Posłuchaj nas!