Dla przeciętnego użytkownika, który nie śledzi nowinek i nie rozkłada na czynniki pierwsze wszystkich newsów z branży telekomunikacyjnej, to nazewnictwo może być wręcz niezrozumiałe. Co zatem oznacza zasięg 4G, LTE, 3G, 2G? Wyjaśniamy!

2G – pierwsza cyfrowa telefonia komórkowa

Zanim omówimy, czym jest ta konkretna technologia, warto wspomnieć, skąd wzięło się całe nazewnictwo. 2G to skrót od angielskiego 2nd Generation, czyli po prostu druga generacja. 2G to pierwsza na świecie w pełni cyfrowa sieć telefonii komórkowej, która swoje funkcjonowanie rozpoczęła w 1991 roku. Jej poprzedniczka, czyli sieć 1G, którą wdrożono na początku lat 80. XX wieku, była oparta o technologię analogową, z której operatorzy telefonii komórkowej już nie korzystają. Sieć 2G gwarantowała lepszy zasięg, wyższą jakość połączeń, a także możliwość wysyłania SMS-ów. Dawała również możliwość transmisji danych o prędkości do 50 kb/s (po unowocześnieniach do 1 Mb/s). Dziś jest to prędkość niemal uniemożliwiająca korzystanie z Internetu w jakiejkolwiek formie,  ale w czasach, gdy 2G było wdrażane, nikt nie myślał o korzystaniu z dostępu do sieci przez telefon, a do rozmów i wysyłania SMS-ów taki transfer wystarczał z dużą nawiązką. Warto wspomnieć, że nadajniki 2G są aktywne do dziś i w miejscach, gdzie nowsze technologie nie docierają lub działają gorzej, można – właśnie dzięki 2G – wciąż dzwonić i esemesować. Takich miejsc jest jednak coraz  mniej, więc powoli planuje się wyłączenie całej sieci 2G – w niektórych krajach zaplanowano to już na 2019 rok. W Polsce nie ustalono jeszcze takiego terminu.

3G – internetowa rewolucja w telefonach komórkowych

Kolejny standard to 3G (nazwa analogiczna, 3rd Generation – trzecia generacja). Pozwalał on niemal na nieograniczony dostęp do sieci o prędkości początkowo 14 Mb/s, a po wielu unowocześnieniach nawet do 28 Mb/s. Pierwszą sieć 3G uruchomiono w 2001 roku w Japonii. Była to prawdziwa rewolucja, która umożliwiała z dowolnego miejsca na świecie (które, rzecz jasna, było w zasięgu sieci 3G) korzystanie  z Internetu. Wraz z rozwojem sieci 3G rynek szturmem, zdobywały również smarfony, które łączyły tradycyjne funkcje telefonu z multimedialnymi możliwościami, które dawał niemal stały i nieograniczony dostęp do Internetu. Sieć 3G jest szeroko wykorzystywana do dziś. Obecnie w Polsce pokrywa ponad 90% powierzchni kraju, a także blisko 99% populacji. Jednak w opinii wielu ekspertów zajmujących się rynkiem telekomunikacyjnym sieć 3G nie była do końca sukcesem – nie była tak wydajna jak przewidywano, dodatkowo infrastruktura była droga zarówno w instalacji, jak i utrzymaniu. Dlatego też następna generacja przyszła o wiele szybciej niż pierwotnie zakładano.

4G – Internet szybszy niż stacjonarny

Sieć komórkowa czwartej generacji (4G) została pierwszy raz użyta komercyjnie już w 2009 roku w Skandynawii. Dawała możliwość przesyłu danych o prędkościach nieosiągalnych często dla stacjonarnych łączy internetowych – w teorii nawet do 300 Mb/s, w praktyce osiągane wartości zależą od wielu czynników i zazwyczaj są niższe. Jednak bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że sieć 4G zapewnia transfer danych najszybszy i najlepszej jakości. Często w kontekście sieci 4G mówi się również o LTE. Jest to nazwa standardu przesyłu danych, z których korzystają sieci 4G. Jest to skrót od angielskiego Long Term Evolution. W Polsce 4G LTE jest już standardem. Zasięg 4g oferuję na przykład nju mobile https://www.njumobile.pl/obsluga/uslugi,LTE-w-nju-mobile . Warto jeszcze podkreślić, że 4G LTE jest technologią wciąż rozwijaną i każdego roku pojawiają się setki nowych nadajników, które sprawiają, że korzystanie z szybkiego mobilnego Internetu jest dostępne dla coraz większej liczby odbiorców.

2G, 3G, 4G LTE – z jaką siecią połączony jest twój telefon?

Nowoczesne telefony posiadają zazwyczaj funkcję automatycznego przełączania się na nadajnik, który oferuje lepszą jakość i moc. Może się więc zdarzyć taka sytuacja, że pomimo tego, iż kreski zasięgu są na maksymalnym poziomie, Internet działa wolniej niż zazwyczaj. Warto wówczas spojrzeć na drobne oznaczenie tuż nad miernikiem zasięgu lub obok niego. W zdecydowanej większości telefonów jest tam informacja, z jakiego typu nadajnikiem aktualnie połączone jest urządzenie. Jeśli napisane jest „4G”, „LTE” lub „4G LTE”, oznacza to, że telefon właśnie z taką siecią jest połączony. Jeśli natomiast połączony jest z siecią 3G, oznaczenie może być takie lub pojawi się „H” (od skrótu HSPA) albo „H+” (od skrótu HSPA+). Są to technologie przesyłu danych dla sieci 3G. Jeśli natomiast zdarzy się, że telefon połączy się z siecią 2G oznaczenie powinno wskazywać G (od skrótu GPRS) lub E (EDGE).  Na szczęście zdecydowana większość telefonów również automatycznie przełącza się na sieć oferującą wyższe prędkości oraz jakość. Czasem wystarczy więc tylko trochę się przemieścić, aby odzyskać połączenie LTE. Teraz tajemnicze oznaczenia 2G, 3G, 4G oraz LTE powinny być już bardziej zrozumiałe, a korzystanie z własnego smartfona bardziej świadome.