48Mpx to już standard? Czas na matrycę 64Mpx!

48Mpx to już standard? Czas na matrycę 64Mpx!

Opublikowano 27.06.2019 16:32 -


Jeszcze nie tak dawno informacja o stosowaniu matryc o rozdzielczości 48Mpx w telefonach powodowała powiększenie źrenic i niedowierzanie. Teraz, gdy znalazła się ona w telefonach poniżej 2000 zł, czas na coś większego... np. na matrycę od Samsunga z 64Mpx!

Samsung ogłosił niedawno stworzenie matrycy przeznaczonej do urządzeń przenośnych o rozdzielczości 64MPx. Pierwsze urządzenia mają pojawić się w drugiej połowie tego roku, zatem już wkrótce. Domniemano, że pierwszym urządzeniem będzie Samsung z serii A, ale wiadomo już, że Redmi również planuje szybką implementację owej matrycy. Potwierdza to niedawne odkrycie w kodzie aplikacji kamery MIUI.

Tajne 64Mpx

Członek XDA-Developer znalazł ciągi zawierające „64MP” i „Ultra-Pixel” w najnowszym oprogramowaniu MIUI (wersja 9.6.17). Znalazł także opis „64MP DUAL CAMERA” w jednym ciągu, potwierdzając, że telefon Redmi będzie wyposażony w podwójną kamerę tylną.

Matryca, o której mowa, to Samsung 64MPx ISOCELL Bright GW1 zbudowana na pikselach o rozmiarze 0,8 μm. Posiada ona znaną z 48 Mpx matrycy funkcję łączenia 4 pikseli w 1 dla lepszej wrażliwości na światło. W tym trybie matryca symuluje nijako 2 razy większe piksele, a więc 1,6 μm. Oznacza to, że wynikowe zdjęcie będzie zapisane w rozdzielczości 16 MPx. Niemniej jednak w trybie Pro powinna być możliwość zapisania zdjęcia surowego w pełnej rozdzielczości.

No-name Realme

Wpis na Weibo CEO Realme jest najlepszym dowodem na to, że graczy zainteresowanych nową matrycą jest więcej. Informacja płynąca ze wpisu jest jasna — 64Mpx w telefonie 2019 roku.

Post prezentuje możliwości matrycy generującej zdjęcia 9216 × 6912 pikseli, jej parametry techniczne oraz zapowiedź wsparcia AI. Poza tymi informacjami grafika niewiele nam mówi o samym urządzeniu, w którym ją zastosują. Widać jedynie pionowe ułożenie 4 obiektywów, z czego 1 to właśnie matryca Samsunga.

Kolejny rozdział

Mając na uwadze, jak szybko zyskała na popularności matryca 48 Mpx, którą dziś znajdziemy w sprzętach od średniaków po topowe modele, mogę zakładać, że i ta przyjmie się dobrze. Można również zakładać, że urządzenia, które teraz posiadają matrycę 48 Mpx, w kolejnej odsłonie modelu zyskają 16 Mpx.

Wieści z Rozładowani.pl

Plebiscyt DailyWeb na najlepszy sprzęt: DailyWebstery 2020 - [Zagłosuj]

Szukamy Social Media Ninja i dwóch redaktorów! [Zobacz]