400 000 linijek kodu, by posłać wahadłowiec w kosmos, ale kto jest liderem stawki?

400 000 linijek kodu, by posłać wahadłowiec w kosmos, ale kto jest liderem stawki?

Opublikowano 18.09.2016 20:05 Aktualizacja: 19.09.2016 6:55 - 2


Jak dziś pamiętam swoje studia, gdzie każdy z nas nie mógł doczekać się programowania. Było ono owiane nutką tajemnicy, wszystkie te kompilatory i mało zrozumiałe polecenia. Strasznie dużo frajdy, kiedy kompilowanie kończyło się sukcesem. Nowe to pomysły na to jaką aplikację można stworzyć. Oczywiście wcześniej znałem już podstawy PHP, ale C++ to był zupełnie inne poziom.

Wiedziałem, że chce zostać programistą, ale wiedziałem, że przyszłości z C++ nie wiąże, ale z samym WWW. Udało się, pierwsza praca i wielkie rozczarowanie. Okazało się, że programowanie zawodowe, to nieco inna bajka niż kiedy klepie się kod dla siebie, pod swoje projekty. Zmieniłem nieco swoją branże na nieco bardziej dynamiczną. Do tej pory jednak często z sentymentem zaglądam do folderu, ze wszystkimi swoimi kodami i pomysłami. Praca dyplomowa miała właściwie największą ilość linijek kodu, a samej pracy było co nie miara.

bi-code

A gdyby tak pytanie odnośnie najbardziej rozległych projektów, patrząc na ilość linijek kodu, przenieść w skali globalnej i do tych najbardziej rozpoznawalnych marek/produktów? Okazuje się, że wyniki mogą być całkiem zaskakujące. Zaczynając od tego, że wysłanie statku kosmicznego poza obręb naszej planety wymagało 400 000 linijek kodu (1982r.), robi wrażenie prawda? To nic przy tym jeśli popatrzymy na resztę stawki. Okazuje się, że już Windows 3.1 to ponad 2mln wierszy kodu!

bi-graphics_millions-of-lines-of-code_google-v-fb

To co mnie osobiście zaskoczyło, to popularna gra World of Warcraft i Firefox. Przeglądarka niemal dwukrotnie przebija ilość kodu potrzebnych do jej stworzenia, niż to co niezbędne było do stworzenia tej rozległej gry. Liderem stawki jest jednak Facebook, który osiąga 61mln wierszy. Jeśli jednak dodamy do stawki wszystkie kody usług Google, to pójdziemy w miliardy, dokładnie w 2 miliardy linii kodu. Imponujące? Zdecydowanie.

Badania zostały wykonane przez Business Insider, a wyniki pokazują z jak bardzo rozległymi narzędziami mamy do czynienia. Mnie osobiście zastanawia, jaka polska aplikacja/produkt mógłby pretendować do objęcia koszulki lidera na rodzimym rynku. Jakieś pomysły?

Wieści z Rozładowani.pl