4 darmowe narzędzia do tworzenia infografik, dzięki którym Twoja praca stanie się łatwiejsza!

Opublikowano 15.09.2016 8:40 Aktualizacja: 18.09.2016 18:39 -


Infografika. Słowo, które do naszego języka weszło już na dobre, a atrakcyjny przekaz treści - według niektórych - nie jest bez niej możliwy. Czym jest infografika i jak ją stworzyć, by skutecznie wykorzystać potencjał jaki za sobą niesie?

Pytania pomocne przy tworzeniu infografiki

Infografika to po prostu przekazanie informacji w postaci graficznej. Stosuje się ją zazwyczaj wtedy, kiedy chcemy w prosty sposób przekazać skomplikowane dane, czy pomysł, którego opisanie słowami byłoby zbyt trudne. Ludzie lubią obrazki, stąd już w prehistorii pierwsze informacje przedstawiano graficzne - za pomocą naskalnych malowideł, czy pierwszych map. Wiele źródeł podaje, że aby infografika była skuteczna i trafiła do grupy docelowej, należy przed jej stworzeniem postawić sobie kilka pytań:

  • Jaki jest jej cel?
    Najważniejsze z pytań - "dlaczego?". To my sami musimy wiedzieć, do czego nasza infografika ma służyć oraz jaki ma być jej cel.
  • W jaki sposób najlepiej zaprezentować dane?
    Musisz zastanowić się, jakimi danymi dysponujesz (liczby, procenty, bardzo długi tekst, obrazy) i zastanowić się, jaka najlepsza forma pasuje do wizualnego ich przedstawienia. Wykres? Chmura słów? Schemat? Dobierz formę najlepiej pasującą do Twoich danych.
  • Czy to działa?
    Czy wynik Twojej pracy jest zgodny z tym, co założyłeś na początku projektu? Może warto na tym etapie pokazać infografikę swoim najbliższym (współpracownikom) i spytać ich, co rozumieją poprzez zastosowane przez Ciebie elementy?

digitalchalk-5-tips-for-creating-infographics

Darmowe narzędzia do tworzenia infografik, z których korzystam

1. Piktochart
Chyba jedno z najpopularniejszych darmowych narzędzi do tworzenia infografik online. Bardzo duża baza ikon, wektorów i innych elementów, które upiększą Twoją pracę. Jeśli kiedykolwiek mieliście styczność z Excel, bez wątpienia dacie radę!

2. Infogr.am
Zaraz po Piktochart moje drugie, ulubione narzędzie do tworzenia infografik. Umożliwia dodanie danych liczbowych i wykresów w bardzo prosty, intuicyjny sposób. Ale uwaga - wersja bezpłatna umożliwia jedynie publikację pliku w sieci, a nie zapisanie go na dysku.

3. Easel.ly
Narzędzie, które oferuje nieco więcej motywów niż Piktochart, ale nie udostępnia możliwości wstawienia wykresu. Dodatkowo, nie dodaje do naszych prac znaku wodnego, jak mają to w zwyczaju inne tego typu narzędzia!

4. Visual.ly
Visual.ly to coś na zasadzie Behance dla twórców infografik. Twórcy tej platformy zdecydowali się na wykorzystanie tu elementu społecznościowego - użytkownicy mają możliwość wzajemnego komentowania i oceniania stworzonych przez siebie grafik. Dzięki Visual.ly za pomocą kilku kliknięć stworzymy grafikę porównującą zarządzane przez nas profile na Facebooku czy Twitterze. Dodatkowo, narzędzie to umożliwia wygenerowanie infografiki z danymi z Google Analitycs - wystarczy połączyć konto z kontem Google.

Jeśli korzystacie z jakiś innych narzędzi do tworzenia infografik online, zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzach! Chętnie sprawdzę, a może skorzysta też ktoś inny. Dzięki tego typu narzędziom, nie musisz już korzystać z programu graficznego, czy prosić kogoś z działu grafiki o zrobienie - wbrew pozorom - czegoś łatwego!

Wieści z Rozładowani.pl