Jeśli chodzi o oprogramowanie do zarządzania projektami, mało który produkt może równać się popularnością z Trello. Sami twórcy trello podkreślają, że ich produkt obsługuje „miliony” ludzi ” i jest pierwszym wyborem zarówno dla małych biznesów, jak i dla dużych marek takich jak Google, Pixar, National Geographic i Kickstarter. Nie oznacza to oczywiście, że Trello jest idealnym narzędziem dla wszystkich. Jeśli szukasz dla swojego zespołu alternatywnego rozwiązania, istnieje całkiem sporo oprogramowań, które sprawdzają się co najmniej równie dobrze jak Trello. Oto 4 z nich.

Asana

Asana jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych narzędzi do zarządzania projektami, a tym samym jedną z najczęściej  wybieranych alternatyw dla Trello. O ile siła Trello tkwi w jego prostocie, Asana (przynajmniej na początku) wydaje się zdecydowanie bardziej zaawansowanym narzędziem. Jednym z największych wyróżników Asany jest możliwość przedstawienia projektu za pomocą różnych widoków. W zależności od aktualnych potrzeb użytkownik może korzystać z listy zadań, kalendarza z konkretnymi wydarzeniami czy deadlinami, wykresów Gantta, czy tablicy Kanban.

Asana

Podobnie jak w przypadku Trello, mamy tu także do czynienia z dużą liczbą dodatkowych rozszerzeń i aplikacji, które sprawiają, że korzystanie a Asany jest jeszcze wygodniejsze. Oprócz tak oczywistych jak kalendarz czy Dropbox, także te bardziej specjalistyczne, jak Jira, Zendesk, Zenefits. Jednym z plusów aplikacji są dość rozbudowane możliwości jej darmowej wersji. W przeciwieństwie do konkurencji, wersja podstawowa Asany nie zawiera limitów na liczbę prowadzonych projektów czy zadań, a jedynym ograniczeniem jest liczba użytkowników (max. 15). Wersja Premium kosztuje ok $100 rocznie. W tej cenie mamy m.in. nieograniczoną liczbę użytkowników, dodatkowe wsparcie klienta oraz rozbudowane wykresy postępu prac.

ClickUp

Stosunkowo nowy, bo wydany w 2017 roku produkt. ClickUp jest dość wierną kopią Trello z kilkoma dość istotnymi ulepszeniami. Na przykład, oprócz filtrowania, oznaczania, czy obserwacji wybranych kart, użytkownicy mogą także mięć wgląd na żywo we wszelkie zmiany w ich obrębie (podobnie jak w Google Wave). Kolejne usprawnienia dotyczą nadawania uprawnień w obrębie konta. W ClickUp administratorzy mogą nadawać uprawnienia do edycji kart na podstawie hierarchii projektu – na poziomie organizacji, zespołu, projektu lub zadania. Jednak najważniejszym czynnikiem, jaki w przyszłości może wyróżniać ClickUp spośród innych narzędzi na rynku, jest zastosowanie narzędzia na bazie sztucznej inteligencji do tworzenia modeli predykcyjnych dla terminów, zarządzania zasobami i poziomu nakładu pracy.

clickup

Warto zaznaczyć także, że ClickUp jest nieco tańszą alternatywą w stosunku do Trello. Koszt nielimitowanej wersji jest o połowę niższy i wynosi $5 na użytkownika.

Kanban Tool

Z codziennymi zewnętrznymi kopiami zapasowymi, 99-procentowym uptime, szyfrowaniem SSL i HTTPS oraz replikacją danych w czasie rzeczywistym, Kanban Tool to niezawodne narzędzie dla każdej firmy, która szuka bezpiecznej alternatywy dla Trello. Jednak to narzędzie nie koncentruje się wyłącznie na kwestiach bezpieczeństwa. Kanban Tool to przede wszystkim zaawansowane funkcje raportowania, zawierające informacje o takich czynnikach jak przepływ pracy, analiza potencjalnego klienta i cyklu czy raporty czasowe.

kanban tool

Kanban Tool dostępny jest w trzech planach taryfowych. Wersja darmowa zawężona jest do dwóch użytkowników i dwóch tablic (co jest sporym minusem). Upgrade za $5 od użytkownika miesięcznie daje możliwość posiadania nielimitowanej liczby tablic i załączników. Za $9 od użytkownika miesięcznie otrzymujemy dostęp do time-trackingu i raportowania.

Wrike

Jeśli czujesz, że twój zespół „wyrósł” już z Trello i szukasz bardziej zaawansowanego narzędzia, Wrike może być strzałem w dziesiątkę. Jest to dość elastyczna aplikacja, którą można dostosowywać w zależności do potrzeb. Jedną z wyróżniających funkcji Wrike jest wykres Gantta, który pozwala śledzić postęp różnych projektów w formacie wykresu słupkowego. W przeciwieństwie do Trello, Wrike wymaga dostępu do adresów e-mail pracowników, ponieważ cała komunikacja odbywa się w samej aplikacji.

wrike

Niestety wersja standardowa Wrike nie imponuje jeśli chodzi o funkcjonalności. Raporty, customizacja panelu, time-tracking i integracje poza podstawowymi, takimi jak Dysk Google, Dropbox, Box, Microsoft Office 365, OneDrive i iCal nie będą dostępne jeśli nie dokonasz aktualizacji. Wrike posiada w sumie 5 planów taryfowych dostosowanych do wielkości organizacji. Najtańsza z nich kosztuje $9.80 miesięcznie na każdego użytkownika.