30 lat minęło - WWW świętuje swoje urodziny, zobacz Google Doodle z tej okazji
30 lat minęło - WWW świętuje swoje urodziny, zobacz Google Doodle z tej okazji

Opublikowano 2 tygodnie temu -


Dokładnie 30 lat temu, 12 marca 1989, ówczesny konsultant w CERN, Tim Berners-Lee przedstawił pomysł, aby połączyć się w sieć World Wide Web. Bez wątpienia wydarzenie to zmieniło świat, nie wyobrażam sobie, jak mogłoby wyglądać aktualnie funkcjonowanie, gdyby nie było WWW.

Owszem, świat nie znosi próżni i jakby nie powstało www, pewnie powstałoby coś innego, coś, co ciężko sobie wyobrazić. Bo jak można sobie wyobrazić coś, co byłoby bardziej spektakularne i znaczące dla świata niż WWW. Oczywiście wydarzenie to jest tematem na zupełnie inny, bardziej obszerny tekst, dlatego skupmy się na tym, jak dzisiaj świętowane są 30. urodziny WWW. Google postanowiło w swoim stylu celebrować ten jubileusz – za pomocą Doodle.

Dzisiejsze Doodle prezentują oldschoolowy komputer, na ekranie którego rysuje się Ziemia, obracająca się dookoła własnej osi. Ilustruje to zasięg WWW, już sam fakt, że w jednym momencie na całym (prawie – mapka poniżej) świecie jest to samo Doodle, obrazuje nam, jakie znaczenie ma World Wide Web. Po kliknięciu animacji Doodle otrzymamy wyniki na temat WWW, a na swoim blogu, Google opisuje rocznicę dokładniej. Dodatkowo podkreśla fakt, że WWW to nie jest internet i na odwrót:

„Nie należy mylić WWW z internetem, który ewoluował od lat 60 ubiegłego wieku. World Wide Web jest aplikacją online opartą na innowacjach, takich jak język HTML, adresy URL, czy HTTP. (…) Sieć stała się także społecznością zdecentralizowaną, opartą na zasadach uniwersalności, konsensusu i oddolnego projektu”.

Google Doodle

Oczywiście nie wszyscy od razu mogli zobaczyć nowe Doodle – było ono wprowadzane zgodnie ze strefami czasowymi, tak aby pojawiły się dokładnie 12 marca w każdej strefie.