Wczorajsze święto i przedłużony długi weekend nieco uśpił moją czujność, a tymczasem Facebook wprowadził nowe funkcje dla administratorów grup. Wśród nich między innymi wiadomości powitalne czy rozszerzone statystyki grup.

Nowe funkcje udostępnione administratorom grup to pierwsze efekty tego, co twórcy Facebooka ogłosili w trakcie czerwcowego Facebook Communities Summit. A wszystko po to, by jeszcze lepiej zarządzać społecznością skupioną wokół danego tematu i pewnie wkrótce wprowadzić możliwości reklamowe – o czym od kilku miesięcy mówi się właśnie w kontekście grup. Przyjrzyjmy się więc temu, co Mark Zuckerberg i jego pracownicy zaoferowali w ubiegłym tygodniu administratorom facebookowych grup.

Powitanie nowych członków

Liczba grup, do których należę na Facebooku jest dość spora. To przede wszystkim społeczności skupione wokół marketingu, mediów społecznościowych czy szeroko pojętej komunikacji – wszystko po to, by wzajemnie czerpać inspiracje i dzielić się swoimi doświadczeniami. Zabrzmiało może trochę górnolotnie, ale serio – z facebookowych grup czasami sporo można się nauczyć. Administratorzy niektórych z tych grup, co jakiś czas, witają „oficjalnie” nowych członków, ręcznie oznaczając ich wszystkich albo w poście, albo w komentarzach specjalnie przygotowanego na tę okazję wpisu. Żmudne i pracochłonne, prawda? Teraz stanie się to o wiele prostsze, bowiem Facebook udostępnił możliwość stworzenia powitalnego wpisu, w którym wszyscy nowi członkowie zostaną oznaczeni automatycznie. Jak mówią twórcy portalu, wszystko po to, by sprzyjać pozytywnym relacjom.

R E K L A M A

welcomepost1

Podgląd użytkowników

Zdarza się, że chcemy bliżej poznać kogoś, z kim dość aktywnie dyskutujemy na tematy poruszane w grupie, której członkiem jesteśmy. Teraz Facebook nam to znacznie ułatwi. Nie będziemy musieli już scrollować profilu danej osoby, by dowiedzieć się, czy mamy z nią np. wspólne zainteresowania. Twórcy portalu wprowadzili nową funkcję, w ramach której klikając w imię i nazwisko danej osoby zobaczymy specjalną wersję podglądu jej profilu. Będzie on opierał się na udostępnionych publicznie informacjach oraz aktywnościach danej osoby, a także wspólnych zainteresowaniach.

memberprofile2

Prostsze zarządzanie treścią

Zespół Zuckerberga postanowił rozwinąć statystyki grup, tzw. Group Insight. Sprawdzimy w nich między innymi, jaki jest najlepszy czas publikacji, w którym użytkownicy są najbardziej zaangażowani. Dodano także możliwość wyłączenia tymczasowo komentarzy i publikowania postów dla członków grup oraz usunięcie danego członka z wielu społeczności administrowanych przez jedną osobę. Warto przy tym zaznaczyć, że statystyki są dostępne jedynie dla administratorów grup liczących ponad 250 osób.

insight tips 3

Być może nowe rozwiązania nie są zbyt innowacyjne, ale to kolejny dowód na to, że Facebook chce być coraz bliżej ludzi, skupiając się na społecznościach. W końcu nie bez powodu mówi się, że grupy być może wkrótce wyprą strony firmowe – to obecnie jedna z najbardziej rozwijanych sekcji portalu. A jeśli nie widzicie jeszcze zmian u siebie – bądźcie cierpliwi. Facebook przyzwyczaił nas do tego, że zmiany udostępnia stopniowo.