20 milionów $ wpompowane w Sketch. Idzie nowe?

20 milionów $ wpompowane w Sketch. Idzie nowe?

Opublikowano 19.03.2019 8:15 -


20 000 000 amerykańskich zielonych prezydentów – takie finansowanie zdobyła firma rozwijająca jedno z najpopularniejszych narzędzi dla projektantów.

Sketcha chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Nawet jeśli ktoś nie korzysta, to wie, czym jest: z początku alternatywą dla Adobe podczas projektowania stron WWW oraz cyfrowych interfejsów użytkownika, a teraz właściwie GoTo dla ludzi parających się takimi zajęciami.

Sketch jednak nie jest jedyny na tym rynku i również nie jako jedyny otrzymał finansowanie. Niedawno jeden z konkurentów – InVision – zebrał 115 000 000, a Figma (kolejny rywal) 40 000 000.

Faktem jest jednak to, że Sketch przebił barierę 1 000 000 płacących użytkowników swojej aplikacji i nie zamierza się zatrzymywać. Wspomniane, tytułowe 20 milionów dolarów ma tylko w tym pomóc.

Co nowego w sketchu

Ogłaszając otrzymanie finansowania, Sketch na swoim blogu podzielił się także z grubsza swoją wizją na przyszły rozwój.

Współpraca w zespołach

Dostępna wczesnym latem. Zamierzają odpalić Sketch for teams bazującą na Sketch Cloud – platformę do współpracy w zespołach. Nie ma jednak jednoznacznych informacji czy kilka osób live będzie mogło edytować jeden dokument.

Sketch w przeglądarce

Dostępny późnym 2019, czyli zapewne początkiem zimy. Kolejne podejście w celu rozwoju Sketch Cloud. Tym razem poprzez udostępnienie pewnych funkcji (na blogu nie jest napisane nic o pełnej wersji w przeglądarce). Renderowanie całego dokumentu, generowanie speców dla developerów, enigmatyczne rich editing, oraz współpraca. Te funkcje wymienione są jako dostępne z poziomu przeglądarki.

Moja opinia

Według mnie chęć rozwoju w konkretnych kierunkach podyktowana jest tym, co dzieje się na rynku.

Współpraca w zespołach – jak dla mnie, osoby, która Sketcha nie używa na co dzień, jest to pogoń za częścią rynku, który zgarnia Figma.

Działanie w przeglądarce – tutaj znów widzę pewną pogoń za Figmą oraz po części za Invision.

Trochę martwi mnie to, że zaczynam postrzegać Sketcha jako firmę, która zaczyna gonić resztę. Jak by nie było – jakikolwiek rozwój na rynku da nam okazję do poznania kolejnych innowacji od Sketcha lub od innych produktów takich, jak wspomniana Figma, InVision czy też UXPin lub Adobe XD.

Według mnie w świecie designu jest jeszcze sporo do zrobienia, jeśli chodzi o oprogramowanie do pracy dla projektanta. Automatyzacja bardzo wielu procesów obecnych podczas pracy twórczej nie jest w ogóle zautomatyzowane, bądź jest to zrobione pokracznie.

Wieści z Rozładowani.pl