20 milionów kont Androida wyciekło do sieci

Opublikowano 21.04.2020 12:13 -


Jeśli macie Androida to jest spore prawdopodobieństwo, że chociaż raz spróbowaliście skorzystać z alternatywy dla sklepu Google Play. Mowa o sklepie z apkami Aptoide, który cieszy się dość dużą popularnością. Jak donosi serwis ZDNet, hakerzy udostępnili 20 milionów danych kont Aptoide, a kolejne niespełna 20 milionów mają w zanadrzu.

Nie wiadomo jak hakerzy "dobrali" się do tej bazy, ale zapewniają, że łącznie posiada ona 39 milionów rekordów. Udało im się tego dokonać na początku kwietnia.

aptoide data
źródło: ZDNet

Jak zapewnia serwis ZDNet, do tej informacji dotarli dzięki usłudze monitorowania wykradzionych danych Unter the Breach. W wykradzionej bazie ma znajdować się lista użytkowników, którzy dokonali rejestracji (albo po prostu skorzystali z apki) w Aptoide między 21 lipca 2016 a 28 stycznia 2018. Według serwisu wykradzione dane można śmiało zakwalifikować do "danych osobowych". Nie bez powodu, bo znajdują się tam adresy e-mail, hasła, imiona, daty rejestracji, a nawet data urodzenia czy adres IP, z którego dokonano rejestracji.

aptoide

Wszystkie bazy zostały udostępnione w pliku eksportowym PostgreSQL.

Jak tylko pojawią się oficjalne informacje i stanowisko Aptoide będziemy o tym informować. Jeśli przypuszczacie, że Wasze dane mogły znajdować się w wykradzionej bazie, zalecam zmianę hasła również tam, gdzie używaliście takiego samego.

źródło: ZDNet

Wieści z Rozładowani.pl