172 niebezpieczne aplikacje w Google Play zebrały w sumie ponad 335 milionów pobrań!

Google musi podjąć zdecydowane kroki, aby ograniczyć dostępność złośliwego oprogramowania w swoich sklepach. A to według najnowszych danych rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie!

Niepokojące dane opublikowane zostały przez Lukasa Stefanko — eksperta w dziedzinie malvare. Według nich, w ostatnim czasie w Google Play dokonano ponad 335 milionów pobrań aplikacji uznanych za złośliwe. Liczbę tę udało się ustalić na podstawie 172 aplikacji, które udało się zidentyfikować i usunąć ze sklepu w ubiegłym miesiącu. Wiadomo jednak, że faktyczne zagrożenie jest znacznie większe.

Fakt, że wszystkie wspomniane aplikacje zostały już usunięte z Google Play, jest istotny, jednak nie zmniejsza naszego niepokoju. Zwłaszcza że niestety to nie pierwsza podobna wpadka Google. Temat powraca co jakiś czas jak bumerang i nie dotyczy jedynie aplikacji na Android. Jakiś czas temu pisaliśmy chociażby o tym, że ponad jedna trzecia rozszerzeń Chrome zbiera dane o użytkownikach.

Malvare oczywiście nie jest jedynie problemem Google, jednak biorąc pod uwagę dominującą pozycję giganta w naszej codziennej aktywności w Internecie, to właśnie na barkach Google spoczywa obowiązek podjęcia w tym zakresie działań. Aktualne środki zapobiegawcze wydają się niewystarczające.

Jednak nawet najskuteczniejsze środki bezpieczeństwa nie zwalniają użytkowników z zachowania czujności. Przed zainstalowaniem kolejnej aplikacji czy wtyczki do przeglądarki warto poświęcić chwilę czasu na sprawdzenie, kto jest odpowiedzialny za jej stworzenie. Obowiązkowe wydaje się także przeczytanie polityki prywatności. Szybko może się bowiem okazać, że trafiliśmy na godnego następne FaceApp.

Korzystasz z FaceApp? Uważaj na podejrzany regulamin aplikacji

Przede wszystkim jednak pamiętajmy o prostej zasadzie, że jeśli coś w Internecie jest nam oferowane za darmo, prawdopodobnie oznacza to, że walutą są nasze dane.

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Katarzyna Mróz

Powiązane

Google zakończyło sprzedaż Pixel 4 i Pixel 4 XL, ale chyba poznaliśmy datę rozpoczęcia sprzedaży Pixela 5 i plany wypuszczenia składanego smartfona

Google zaprzestało sprzedaży w swoim oficjalnym sklepie smartfonów Pixel 4 oraz Pixel 4 XL. Na…

8 sierpnia, 2020

Skullcandy Indy FUEL – czy to w końcu słuchawki TWS dla mnie? Kilka pierwszych wrażeń

Marka Skullcandy to stały gość na łamach DailyWeb. Ich sprzęty są naprawdę dobrej jakości, za…

7 sierpnia, 2020

Wyciek danych z Intela. 20GB poufnych danych ujrzało światło dzienne

Intel zaliczka wpadkę. 20GB danych zawierających wewnętrzną dokumentację producenta wyciekło i krąży w internecie. Niebawem…

7 sierpnia, 2020

Reels – Instagram uruchamia konkurenta TikToka

Instagram uruchamia funkcję Reels, czyli tworzenie krótkich klipów wideo z wykorzystaniem utworów muzycznych. Analogiczne rozwiązanie…

7 sierpnia, 2020

Facebook i Twitter blokują wypowiedzi Donalda Trumpa na temat COVID-19

Facebook i Twitter zdecydowały się na zablokowanie wypowiedzi Prezydenta Donalda Trumpa na temat COVID-19. Portale…

7 sierpnia, 2020

Samsung ma prezent dla posiadaczy serii S10 i S20

Podczas Unpacked zobaczyliśmy nowego topowego smartfona Note 20, Note 20 Ultra, Galaxy Z Fold 2,…

6 sierpnia, 2020