172 niebezpieczne aplikacje w Google Play zebrały w sumie ponad 335 milionów pobrań!

172 niebezpieczne aplikacje w Google Play zebrały w sumie ponad 335 milionów pobrań!

Opublikowano 2.10.2019 15:08 -


Google musi podjąć zdecydowane kroki, aby ograniczyć dostępność złośliwego oprogramowania w swoich sklepach. A to według najnowszych danych rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie!

Niepokojące dane opublikowane zostały przez Lukasa Stefanko — eksperta w dziedzinie malvare. Według nich, w ostatnim czasie w Google Play dokonano ponad 335 milionów pobrań aplikacji uznanych za złośliwe. Liczbę tę udało się ustalić na podstawie 172 aplikacji, które udało się zidentyfikować i usunąć ze sklepu w ubiegłym miesiącu. Wiadomo jednak, że faktyczne zagrożenie jest znacznie większe.

Fakt, że wszystkie wspomniane aplikacje zostały już usunięte z Google Play, jest istotny, jednak nie zmniejsza naszego niepokoju. Zwłaszcza że niestety to nie pierwsza podobna wpadka Google. Temat powraca co jakiś czas jak bumerang i nie dotyczy jedynie aplikacji na Android. Jakiś czas temu pisaliśmy chociażby o tym, że ponad jedna trzecia rozszerzeń Chrome zbiera dane o użytkownikach.

Malvare oczywiście nie jest jedynie problemem Google, jednak biorąc pod uwagę dominującą pozycję giganta w naszej codziennej aktywności w Internecie, to właśnie na barkach Google spoczywa obowiązek podjęcia w tym zakresie działań. Aktualne środki zapobiegawcze wydają się niewystarczające.

Jednak nawet najskuteczniejsze środki bezpieczeństwa nie zwalniają użytkowników z zachowania czujności. Przed zainstalowaniem kolejnej aplikacji czy wtyczki do przeglądarki warto poświęcić chwilę czasu na sprawdzenie, kto jest odpowiedzialny za jej stworzenie. Obowiązkowe wydaje się także przeczytanie polityki prywatności. Szybko może się bowiem okazać, że trafiliśmy na godnego następne FaceApp.

Korzystasz z FaceApp? Uważaj na podejrzany regulamin aplikacji

Przede wszystkim jednak pamiętajmy o prostej zasadzie, że jeśli coś w Internecie jest nam oferowane za darmo, prawdopodobnie oznacza to, że walutą są nasze dane.

Wieści z Rozładowani.pl