Jesteś w podobnej sytuacji? A może chcesz potrenować swoje umiejętności graficzne, nie inwestując w drogie licencje? Nie musisz ograniczać się do Canvy, czy Windows Movie Maker’a. Poniżej lista darmowych programów, które stanowią świetną alternatywę dla pakietu Adobe. Oczywiście – oryginału one nie zastąpią, ale z powodzeniem poradzą sobie w większości czynności oferowanych przez znane narzędzia.

Alternatywy dla Photoshopa

1. Gimp

gimp
Gimpa chyba przedstawiać nie muszę. Działa zarówno na Windowsie, Macu i Linuxie. To chyba jeden z najbardziej profesjonalnych, dobrej jakości darmowych programów graficznych. Z powodzeniem może zastąpić Ci Photoshopa.

2. Paint.NET

paint
Program dostępny jedynie na Windowsa. Działa bardzo szybko, ale wyposażony jest jedynie w podstawowe funkcje. Jeśli jesteś mistrzem Painta, a zawsze chciałeś spróbować czegoś bardziej zaawansowanego – pokochasz Paint.NET.

3. Pinta

pinta
Program wzorowany na Paint.NET, ale dostępny dla wszystkich najpopularniejszych systemów operacyjnych – Widnowsa, Maca i Linuxa.

4. Pixlr

pixlr
O Pixl już kiedyś pisałem, przy okazji 4 darmowych narzędzi do obróbki zdjęć, które serdecznie Ci polecałem w tym miejscu. Jeśli ktoś z Was kiedykolwiek miał do czynienia z Photoshopem, obsługa tego programu nie powinna stanowić dla Was żadnego problemu. Pixlr bowiem ma interfejs bazujący na interfejsie Photoshopa. Działa na wszystkich systemach operacyjnych i posiada swoją mobilną aplikację.

Alternatywy dla Illustratora

1. Inkscape

ikscape
Inkscape to program pokroju Gimpa, tyle tylko, że służy on do grafiki wektorowej. Działa i na Winowsie, i na Macu i na Linuxie.

2. DrawPlus

drawplus
Program, który posiada także wersję premium. W tej bezpłatnej możesz importować i eksportować format SVG, używać dotykowego tabletu graficznego, czy robić proste animacje. Działa jedynie na Windowsie.

3. SVG-Edit

svg
To proste narzędzie udostępnione jest w postaci rozszerzeń do najpopularniejszych przeglądarek: Chrome, Safari, Firefox, Opera i Edge.

Alternatywy do Lightrooma

1. Raw Therapee

raw
Pomimo swojej nazwy, program ten jest zaskakująco dobry i stanowi – jak uważają niektórzy – prawdopodobnie najlepszą alternatywę dla Lightorooma. Działa na trzech najpopularniejszych systemach operacyjnych – tym od Windows’a, Apple’a i Linuxie.

2. Darktable

darktable
Jeśli ktoś twierdzi, że Raw Therapee nie jest najlepszą alternatywą dla Lightrooma, to zapewne uważa, że jest nią Darktable. Niestety, posiadacze Windowsa się nim nie zadowolą – nie jest on dostępny na ten system operacyjny. Za to posiadacze sprzętu z MacOs i Linuxem – jak najbardziej!

3. Photoscape

photoscape
Chyba każdy z nas słyszał o tym programie. Przyznajcie się – ile razy poprawialiście w nim swoje wakacyjne zdjęcia? ;-) Prosty i przyjemny w obsłudze – przynajmniej dla mnie. Tylko dla komputerów z Windowsem i sprzętu od Apple.

Alternatywy do Premiere Pro

1. Shotcut

shotcut
I nie musicie już używać Movie Maker’a ;-) Nie wiem dlaczego, ale rzadko wymienia się ten program w zestawieniach darmowych odpowiedników popularnych narzędzi. Jego możliwości są naprawdę zaskakujące. Sprawdźcie sami – dostępny na wszystkie popularne systemy operacyjne. Co ciekawe, aktualizacja tego programu dostępna jest średnio raz na 3 miesiące. Zadowolą się nim posiadacze Windowsa, Maca i Linuxa.

2. OpenShot

openshot
Jeśli Shotcut nie przypadnie Wam do gustu, sprawdźcie OpenShot, jednak jak dla mnie ten pierwszy jest o wiele lepszym wyborem. Powód? Jego rozwój w ostatnim czasie znacznie osłabł. Mimo to, jego funkcje wciąż ciągle świetnie się sprawują. Dla Windowsa, Maca i Linuxa.

3. Lightworks

lightworks
To prawdziwy konkurent Premiere Pro? Dlaczego? Świadczy o tym przede wszystkim fakt, że został użyty do edycji między innymi Wilka z Wall Street. Co z nim jest jednak nie tak? Wersja bezpłatna pozwala tworzyć jedynie filmy 720p i jest znacznie uboższa w funkcje. Jeśli nie potrzebujecie jednak zaawansowanych opcji i taka jakość obrazu Wam wystarczy – spróbujcie. Dostępne na Windowsa, Maca i Linuxa.

Alternatywa dla InDesign

1. Scribus

scribus
Scribus jest open-source’owym oprogramowaniem, w którym nic nadzwyczajnego, ale też nic, co mogłoby od niego odrzucać. Słowem: jest okej. Sprawdzi się w dość niezaawansowanych projektach. Możecie go sprawdzić praktycznie na każdym komputerze.

Z jakich programów Wy korzystacie? Któregoś nie umieściłem na liście? Jeśli tak – podzielcie się nim w komentarzach, z chęcią sprawdzę!


Posłuchaj nas!