10 rzeczy, które najbardziej spodobały mi się na konferencji Apple

10 rzeczy, które najbardziej spodobały mi się na konferencji Apple

Opublikowano 4.06.2019 20:59 -

WWDC 2019 to jedna z dwóch najważniejszych imprez Apple. Tegoroczna edycja okazała się bardzo owocna. Zobaczyliśmy całą masę świetnych pomysłów, które wykorzysta Apple w swoich produktach. Ja wybrałem kilka tych, które mają dla mnie największe znaczenie.

Nie opiszę jednak wszystkich, które bym chciał. Notatki, które robiłem podczas konferencji mają kilkanaście stron – zanudziłbym Was tym wszystkim co wyłapałem. Trzeba przyznać, że iOS 13 oraz iteracje systemów na pozostałych urządzeniach, to gratka dla fanów Apple, oraz mocny cios dla konkurencyjnych rozwiązań.

Nowy iPAD OS

Apple wreszcie zauważyło, że iPad nie jest większym iPhonem. Dziwie się, ile czasu Apple potrzebowało by to zrozumieć. A wystarczyłoby, wyciągnąć wnioski z odpalonej aplikacji Instagram na iPadzie.

Apple iPad OS

Nowy system na dziesiątki zmian, te największe to:

 • Nowe Safari z prawdziwym trybem desktopowym, managerem pobierania i zakładek, skrótami klawiaturowymi oraz szeregiem innych usprawnień. 
 • Nowe gesty zaznaczania, wklejania i usuwania testu opierające się na „szczypaniu”.
 • Nowy sposób na zrzuty ekranu, ich edycje oraz udostępnianie, wreszcie umożliwiono robienie zrzutów całych stron internetowych.
 • Apple Pencil dzięki pracy programistów, będzie miał niższą latencję (z 20 ms do 9 ms).
 • Nowy panel edycji obrazu, który można dokować w kilku miejscach na ekranie.
 • Nowy tryb mini klawiatury.
 • Możliwość udostępniania katalogów dzięki aplikacji Pliki i iCloud.
 • Natywna obsługa pamięci zewnętrznych i aparatów fotograficznych.
 • Całkiem nowy multitasking.
 • Ulepszony tryb dzielenia aplikacji na ekranie.
 • Tryb widoku kolumny.
 • Podgląd widgetów na ekranie aplikacji.

Kontrola głosowa dla Mac i iOS

To coś, czego raczej się nie spodziewaliśmy. Nowy tryb obsługi głosowej, specjalne znaczenie będzie miał dla osób wykluczonych cyfrowo przez dysfunkcję ruchową. Trzeba przyznać, że Apple pięknie sobie poradziło z tym problemem. Zobaczcie zresztą sami na filmie:

Dark Mode w iOS

Widząc jak dużą poczytnością cieszą się nasze wpisy o ciemnych motywach (chociażby ten o Messengerze) to musi być dla Was bardzo ważna rzecz. Dla mnie do dziś miał on mniejsze znaczenie. Większość tych trybów były kolokwialnie pisząc brzydkie. Apple pokazało jednak jak powinno to wyglądać:

HomePod i jego nowe możliwości

Zawsze myślałem, że Apple wypuściło ten produkt dla żartu. Praca, jaką włożono by ulepszyć sprzęt jednak temu przeczy. Jego funkcjonalność właśnie znacząco wzrasta.

 • Dodano obsługę 100,000 stacji radiowych z całego świata.
 • Tryb Handoff pozwoli łączyć urządzenie tak jak robi się to przez NFC.
 • Teraz HomePod rozpozna osoby po glosie i dostosuje pod nie swoją pracę. Dzięki temu będzie proponował ulubioną muzykę w zależności kogo rozpozna.

Aplikacje systemowe jeszcze lepsze

Aplikacje systemowych jak Poczta, Przypomnienia i Kalendarz otrzymały sporo nowych funkcji. Ja zwróciłem uwagę na aplikacje z przypomnieniami, która wreszcie będzie czymś więcej niż protezą z podstawową funkcjonalnością.

Cieszę się na myśl o nowej aplikacji edytora zdjęć, kamery oraz galerii. Edytor zdjęć obsługiwać będzie teraz również wideo, będzie miał też więcej opcji. Aplikacja aparatu zyska nowe tryby portretowe jak Hi Key. Inna będzie też galeria zdjęć, która do góry nogami wywraca sposób, w jaki przeglądaliśmy nasze zdjęcia do tej pory.

Apple Audio Sharing

Airpods

To mały krok dla ludzkości, ale wielki dla posiadaczy AirPods. Siri pozwoli na pełną obsługę wiadomości za pośrednictwem słuchawek Apple. Ma też mówić bardziej jak człowiek niż robot. Nowa funkcja dzielenia się muzyką będzie możliwa po zbliżeniu do siebie dwóch telefonów iPhone.

Apple Watch i platforma zdrowie

Apple watchOS 6 wprowadza szalenie dużo nowości i usprawnień. To, czego brakowało to większa ilości tarcz. Apple doda ich kilka — zarówno minimalistycznych, jak i tych funkcjonalnych oraz analitycznych.

Nowością ma być funkcja Taptic Sound, która odtwarzać będzie dźwięki natury o pełne godzinie (chociażby świergot rudzika amerykańskiego). Apple doda też kilka aplikacji jak kalkulator (z przeliczaniem napiwku) czy odtwarzacz audiobooków. Teraz aplikacje Apple Watch mają być bardziej niezależne od iPhona. Wprowadzono też dedykowany sklep z aplikacjami do zegarka.

Apple watchOS

Spore zmiany dosięgną też platformy zdrowie i jej obsługi przez zegarek. Apple Watch ma śledzić więcej aktywności i bardziej szczegółowo je analizować. Nowością jest funkcja mierzenia natężenia dźwięku, w trosce o nasz słuch. Kolejna funkcja dedykowana jest kobietom, umożliwiono śledzenie cyklu miesiączkowego wewnątrz platformy i bezpośrednio na zegarku. Nie potrzebne będą już zewnętrzne aplikacje.

Apple ma zamiar przygotować też sporo nowych akcesoriów w postaci pasków i bransolet.

Apple TV

Aplikacja muzyka pozwoli wyświetlać tekst piosenki podczas odtwarzania muzyki. Nowe wygaszacze zabiorą nas z przestrzeni kosmicznej w głębie oceanów. Prawdziwą bombą jest jednak obsługa kontrolerów PlayStation oraz Xbox.

Dwie ostatnie pozycje z mojej listy opisał Sebastian oraz Przemek.

To też nie wszystko, co zwróciło moją uwagę. Jestem ciekaw jak w praktyce sprawdzi się nowy iOS 13 oraz MacOS Catalina. Ciekawe czy wy też jesteście tak podekscytowani, jak ja?

Wieści z Rozładowani.pl