Kilka razy próbowałem zmienić Chrome na inną przeglądarkę. Raz nawet, krótko po przesiadce na Maca, udało mi się wytrwać przy Safari ponad pół roku. Zawsze jednak wracałem do Chrome. Jednym z powodów jest mnóstwo ciekawych rozszerzeń, które pomagają mi w codziennej pracy.

Zarówno projektując interfejsy w poprzedniej firmie, jak i teraz, gdy skupiam się raczej na princie, każdego dnia używam rozszerzeń przeglądarki, które oszczędzają mi sporo pracy. W tym zestawieniu przedstawię Wam najlepsze z nich.

DARK MODE DEV TOOLS

Zaczynamy od czegoś, bez czego nie wyobrażałbym sobie pracy w DevTools (czy jak kto woli Narzędziach programisty), czyli od… trybu ciemnego. Nie wszyscy wiedzą, ale dark mode wbudowany jest od jakiegoś czasu w przeglądarkę Chrome i nie trzeba nic doinstalowywać. Niestety, nie jest on włączony domyślnie, nawet mimo wybranego motywu ciemnego dla samej przeglądarki. Na szczęście włącza się go banalnie prosto. Instrukcję krok po kroku znajdziesz tutaj. Daj odetchnąć swoim oczom.

R E K L A M A

tryb ciemny dla dev tools

DARK READER

Dalej za jasno? Dark Reader to rozszerzenie, które po włączeniu zamieni każdą stronę w taką, która wygląda, jakby miała dedykowany tryb ciemny. Bardzo lubię witrynę Abduzeedo, która dostosowuje swój wygląd do pory dnia, w której ją odwiedzasz. Z Dark Reader taki ficzer może mieć każda strona.

Uwaga! Niektóre serwisy, w tym DailyWeb, uznają takie działanie za podejrzane i możesz wyłapać bana! Tak jak ja na DW, dlatego ten tekst muszę kończyć z telefonu.

SPECTRUM

Temat dostępności jest ostatnio bardzo popularny, ale też bardzo ważny. Spectrum pozwala Wam spojrzeć na witrynę oczami osoby z dysfunkcjami wzroku. Jest to rozszerzenie szczególnie przydatne UI designerom, jednak polecam spojrzeć na Wasze portfolio i zobaczyć, czy Wasze znaki nie tracą na czytelności dla osób z ograniczeniami.

Spectrum - wtyczka do Chrome

SITE PALETTE

Kolejne z moich ulubionych rozszerzeń związanych z kolorami to Site Palette. Wtyczka ta pozwala pobrać kolory z dowolnej strony www. Rozszerzenie wyświetla wygodny panel, w którym po lewej widzimy podgląd strony z możliwością scrollowania, a po prawej paletę z użytymi w niej kolorami. Poszczególne barwy można wyeksportować do serwisu coolors.co czy Google Art Palette. Całość możemy drukować, pobrać do Sketcha czy Adobe Swatch.

ColorZilla

Kolejnym rozszerzeniem związanym z kolorami jest ColorZilla. Przyda Wam się ona, gdy szybko będziecie potrzebować sprawdzić kolor jakiegoś elementu na stronie www. Rozszerzenie posiada takie narzędzia jak Color Picker, Eye Dropper i Gradient Generator. Pozwala też na tworzenie palet.

Colorzilla wtyczka do chrome

FONTFACE NINJA

Macie czasem tak, że jakiś font użyty na stronie spodoba się Wam tak, że musicie go mieć? Nie musicie już grzebać w kodzie strony, by go znaleźć. Z pomocą przychodzi Fontface Ninja. Rozszerzenie to potrafi nie tylko sprawdzić, jaki font jest użyty na stronie. Pozwoli Ci on także sprawdzić, jak wygląda Twój tekst w danym kroju, zapisać go oraz pokaże Ci, gdzie możesz go kupić.

fontface ninja dodatek do chrome

PAGE RULLER

Potrzebowałeś kiedyś zmierzyć jakiś element na stronie www? Można to zrobić oczywiście za pomocą dev tools, jednak jest na to prostsze rozwiązanie. Wystarczy rozszerzenie Page Ruller, które ma kilka przydatnych funkcji, dzięki którym zmierzysz nie tylko dany element, ale także odległości między elementami czy dowolne zaznaczenie.

Page ruller do chrome

TOBY

Zazwyczaj w swojej przeglądarce mam otwarte jakieś 30 do 50 zakładek. Mam tu inspiracje do projektów, rozgrzebane teksty na swojego bloga i DailyWeb, media społecznościowe i serwisy newsowe, które przeglądam w przerwie od projektowania. Dramat zaczyna się, gdy muszę szybko coś znaleźć. Kolejne rozszerzenie – Toby, pozwala wygodnie pogrupować zakładki, tak byście nigdy już nie musieli szukać. Mnie oczywiście samozaparcia starcza na pół dnia, ale Wam polecam sprawdzić – może Wam się sprawdzi.

WINDOW RESIZER

Kolejnym rozszerzeniem, przydatnym raczej dla webdesignerów i UI designerów, jest Window Resizer. Wtyczka ta pozwoli Wam na sprawdzenie, jak strona zachowuje się na danym ekranie. Window Resizer przyda się szczególnie osobom projektującym na 27-calowych iMacach i innych tego typu monitorach, którzy są trochę oderwani od rzeczywistości, w której znajdują się odbiorcy ich pracy.

windowresizer

MUZLI 2 – STAY INSPIRED

Otwierasz nową kartę w Chrome i od czterech lat masz te same proponowane witryny? Chcesz coś zmienić? Wtyczka Muzli pozwoli Ci wyświetlić na nowo otwartej karcie inspiracje, artykuły czy materiały do pobrania dla projektantów. Rozszerzenie pozwala na modyfikowanie źródeł, z których chcesz wyświetlać artykuły czy inspiracje, a także na zmianę wyglądu strony. Możesz wybrać tryb ciemny, dodać wyszukiwarkę czy często odwiedzane witryny.

To już wszystkie rozszerzenia, które wybrałem dla Was w tym zestawieniu. Koniecznie sprawdźcie też podobny zbiór, który wybrał dla Was Przemek, który zawodowo zajmuje się web developmentem. A jakie są Wasze ulubione rozszerzenia do Chrome?


Posłuchaj nas!