Jakiś czas temu w sklepie Google Play pojawił się program o nazwie „Updates for Samsung”. Zdaniem twórców pozwalał on na zainstalowanie na telefonach marki Samsung nowszych wersji Androida.

Dla mnie jako użytkownika telefonów Apple brak update’ów systemu operacyjnego telefonu jest problemem dość abstrakcyjnym, bo mój stary iPhone 6s dalej jest wspierany i dostaje aktualizacje na równi z najnowszymi produktami firmy z Cupertino.

W przypadku Androida nie jest tak kolorowo. Związane jest o to z mnogością producentów, nakładek i modeli telefonów z systemem spod znaku sympatycznego zielonego robota. Frustracja użytkowników spowodowana brakiem aktualizacji systemu odpowiada za sukces takich prób wyłudzeń jak „Updates for Samsung”.

R E K L A M A

Gmail śledzi Wasze wszystkie zakupy, a Wy nie możecie nic z tym zrobić

Wyłudzeń, bo „Updates for Samsung” to oczywiście scam. Program w rzeczywistości nie oferował użytkownikowi żadnych nowych uaktualnień. Oferował za to możliwość zapisania się do płatnej subskrypcji, za 34,99$. Co ciekawe program widniał w sklepie Play od prawie sześciu lat. Zaskakujące jest, że program nieoferujący nic więcej niż systemowa opcja wyszukiwania uaktualnień, z zaszytymi płatnościami, miał bardzo wysoką ocenę, ponad 4 gwiazdek, w sklepie Google Play.

Pobierz Google Camera 6.3 z szybkim dostępem do funkcji Night Sight

Aplikację od momentu pojawienia się w sklepie Google Play pobrało 10 milionów osób. Nawet jeśli tylko część z nich dała się oszukać, to Samsung ma ogromny problem wizerunkowy. Z jednej strony mamy miliony użytkowników niezadowolonych z braku aktualizacji, z drugiej problem UXwy, gdyż użytkownicy zamiast w ustawieniach szukają aktualizacji w sklepie. Powinno się dostać także Google, które tę aplikację wpuściło do marketu i przez 6 lat nie zauważyło, że aplikacja jest scamem.

Nie wiadomo ile osób, spośród 10 milionów użytkowników, którzy pobrali aplikację, dało się nabrać i kupiło subskrypcję. Nawet jeżeli był to 1%, to twórca aplikacji, po odjęciu kosztów, zarobił na tym procederze ponad 300 000 dolarów, czyli sporo ponad milion złotych.

Jeżeli jesteś jedną z osób, które dały się nabrać w tym albo innym scamie pamiętaj, że sklepu od Apple i Google mają wygodne formy zwrotu. Wszelkie inne płatności realizuj zawsze kartą. Większość z nich posiada arcy skuteczną procedurę charge back.