Niedawno odbyła się konferencja F8, na której Facebook prezentował nowości, które mają ujrzeć światło dzienne w najbliższym czasie. Jedna z nich właśnie wchodzi w życie – gigant Marka Zuckerberga zaprezentował nowe, ułatwiające zapisywanie i dzielenie się treścią przyciski. Na razie jednak w postaci rozszerzenia do Google Chrome.

„Zapisz na Facebooku” to przycisk, który umożliwia łatwe zapisanie interesujących treści do obejrzenia później – bez względu na to, czy chodzi o artykuł do przeczytania, wideo do obejrzenia czy inny, ciekawy link. Użytkownicy mogą wrócić do zapisanych treści o dowolnej porze i na każdym urządzeniu, przechodząc do prywatnej, wydzielonej zakładki na Facebooku. Z racji tego, że bardzo często korzystam z przycisku „Zapisz”, udostępnienie tej opcji na strony poza-facebookowe jest dla mnie wspaniałym rozwiązaniem. Teraz będę mógł zapisywać wszystkie interesujące mnie materiały – niezależnie od tego, czy zostały udostępnione one na Facebooku, czy znalazłem jest w otchłaniach Internetu.

Kolejną nowością jest „Udostępnij na Facebooku” – przycisk jeszcze bardziej ułatwiający dzielenie się treściami na Facebooku, w Grupach i Messengerze. Wystarczy parę kliknięć, by podzielić się ze znajomymi interesującą treścią, czy obrazkiem z kotami ;-)

Oba te rozszerzenia możecie bezpłatnie pobrać z Google Chrome – odpowiednio „Zapisz” i „Udostępnij„.

Co ciekawe, odświeżone zostały także facebookowe przyciski, które do tej pory znajdowały się na wielu stronach internetowych i zachęcały do dzielenia się treścią. Na przycisku „Lubię to” pojawiła się ikona uniesionego kciuka, zastępując literę „f” z logo Facebooka. Z przeprowadzonych przez portal Zuckerberga badań wynika, że wersja z uniesionym kciukiem wpływa na 6-procentowy wzrost zaangażowania. Aby zachować spójność, odświeżono projekty wszystkich pozostałych przycisków – Udostępnij, Wyślij, Obserwuj, Poleć, Zapisz. Oto one:

przyciski

Kolejną nowością jest  integracja Instant Articles. W ciągu najbliższych tygodni, wydawcy Instant Articles będą mogli dodać pod artykułami przyciski umożliwiające ich polubienie, skomentowanie oraz udostępnienie. Liczniki polubień i udostępnień będą zliczać interakcje ze wszystkich przycisków w obrębie artykułu. W przypadku skorzystania z wtyczki Comments Plugin, wszystkie komentarze będą widoczne zarówno pod Instant Articles, jak i na stronie wydawcy. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli mieć dostęp do dyskusji na dany temat niezależnie od źródła, z którego pochodzi dany artykuł – czy ze strony internetowej wydawcy, czy z Instant Articles. Brzmi ciekawie, prawda?