Drodzy Czytelnicy, dzisiejszy tekst jest kontynuacją tematu chmur, które zostały poruszone w zeszłym tygodniu przez Łukasza. Dzisiaj kontynuacja tego dwuodcinkowego cyklu, zaś Wy musicie wiedzieć, że sam tekst jest sponsorowany.

Po zalogowaniu

Nie tak dawno Łukasz wprowadził Was do tematu: Czym jest chmura i jakie są jej rodzaje. Dzisiaj chciałbym zająć się sprawą bardziej w wymiarze praktycznym, skupiając się na tym jak właściwie wygląda panel do obsługi takiej chmury. Do tego celu wykorzystam konto w ramach serwery.pl.

Gwoli przypomnienia zastosowania chmury w modelu są ogromne i przede wszystkim bardzo skalowalne. To co ją odróżnia od reszty podobnych usług to fakt, że kupujemy gotową infrastrukturę do własnych celów. Możemy ją dopasowywać do własnych potrzeb, a nie jak w hostingu współdzielonym otrzymujemy pakiet, którego nie można spersonalizować pod swoje potrzeby. W modelu Iaas płacimy tylko za realne wykorzystanie zasobów, co oczywiście przekłada się na oszczędności.

Łukasz w swoim tekscie powołał się na bardzo obrazowy przykład zastosowania chmury infrastrukturalnej, powołując się na serwis wykop, a dokładnie ruch z niego, kiedy nasza strona zostanie wykopana. Jakie jest efekt? Z pewnością doskonale wiecie, potężna dawka ruchu, którego niestety zwykły hosting współdzielony nie wytrzymuje. Tutaj w przypadku chmury Iaas, nasz serwer skalowany (dodawana jest moc obliczeniowa) jest na czas zwiększonego ruchu, tak by został on obsłużony. Gdy ruch z wykopu się uspokoi, to i nasze ustawienia wrócą do bazowych. Wygodnie, efektywnie i doraźnie.

Zacznijmy od samego początku. Po zalogowaniu do systemu naszym oczom ukaże się panel, na który składają się trzy główne elementy, tj. usługi. Mnie w dzisiejszej recenzji interesuje chmura i to właśnie jej poświęcę swoją uwagę. Ponadto znajdziemy poniżej informacje o stanie naszego konta, czy dostęp do naszych danych kontaktowych. Warto pamiętać, że w ramach usługi poslugujemy się punktami, które przeznaczane są na konkretne usługi.

Unknown-2

 

Zasada jest dość prosta, gdyż:

1 punkt rozliczeniowy = 1 zł netto

w związku z czym, nie będzie problemu z przeliczaniem wartości. Z poziomu głównego panelu możemy wspomniane punkty doładować. Po wyborze interesującej nas liczby punktów możemy dokonać opłaty za pomocą przelewu lub w wygodniej – przy użyciu portalu szybkich płatności, przez co zostaną one ujęte w ramach naszego konta właściwie od ręki.

Kod autoryzacyjny – Podając ten kod konsultantowi podczas rozmowy telefonicznej, możesz wydawać dyspozycje dotyczące zmian w Twoich usługach. Kod jest ważny przez 1 godzinę i w ciągu tej godziny może być przez Ciebie wielokrotnie wykorzystywany do autoryzacji różnych dyspozycji.

Ponadto warto dodać, że w panelu głównym znajduje się także kod autoryzujący, który posłuży do kontaktów np. z infolinią.

Obsługa chmury

To co oczywiście najważniejsze znajduje się w dedyowanej zakładce  Chmura. Pierwsze co zobaczymy po odwiedzeniu tej podstrony serwisu, to podsumowanie wszystkich aktywnych usług. Wszystko umieszczone w czytelnej tabeli. Znajdziemy w niej informacje o ilości instancji, wykorzystanym transferze czy o ilości dodatkowych adresów IP. To co jednak oczywiście mnie jako użytkownika interesuje, to koszta. Te przedstawione są w postaci kosztu godzinowego (ilość punktow per godzina) i szacowany czas, pozostały do wykorzystania punktów.

Unknown-2

 

Zarządzanie chmurą

Jedną z sekcji w powyższym widoku jest boks odpowiedzialny za zarządzanie chmurą. Z tego poziomu możemy zarządzać zainstalowanymi obrazami dostępnych systemów operacyjnych, a ponadto instalować własne. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję, a następnie wskazać adres, gdzie został umieszczony obraz. Ponadto, możemy także wygenerować klucze. Całość intuicyjnie, bez żadnych zastrzeżeń.

Pary kluczy to dane SSH które są umieszczane w obrazie kiedy ten jest uruchamiany. Utworzenie nowej pary kluczy rejestruje publiczny klucz i pobiera klucz prywatny (plik .pem).
Możesz pobrać klucz prywatny tylko raz podczas tworzenia pary kluczy. Chroń i używaj kluczy tak jak robiłbyś z normalnym prywatnym kluczem SSH.

Tworzenie nowej chmury realizowane jest na podstawie uzupełnienia kilku pól. Przede wszystkim musimy zdecydować o nazwie, pakiecie, systemie operacyjnym i adresie IP. W pakietach mamy kilka elastycznych opcji do wyboru. Po dokonaniu wyborów zostaniemy poinformowani, że instalacja jest przygotowywana o czym zostaniemy poinformowani w panelu. Po kilkudziesięciu sekundach oczekiwania, chmura zostanie przygotowana, a my tym samym uzyskamy dostęp do jej administrowania.

Unknown-2

No i w końcu to, o co w tym wszystkim chodzi – konfiguracja. Z poziomu panelu mamy możliwość dobrania odpowiedniej powierzchni dyskowej, a gdyby się okazało, że dobraliśmy za słaby serwer, możemy go w każdej chwili wyskalować w górę. To duża zaleta, tym bardziej jeśli nie jesteśmy w stanie przewidzieć na etapie instalacji ile zasobów będzie nam niezbędne. Prócz tego do naszej dyspozycji są pozostałe niezbędne narzędzia, takie jak na obrazku poniżej. Wszystko co niezbędne, jeśli chodzi o proste ustawienia czy informacje.

Zrzut ekranu 2015-03-03 o 18.38.11

 

 

 

Panel dla zaawansowanych

Gdyby jednak tego było za mało dodatkowo dostajemy do dyspozycji (opcja), dostęp do panelu zaawansowanego, który sprawdzi się świetnie gdyby okazało się, że ten podstawowy zawiera zbyt małą ilość opcji konfiguracyjnych czy samych informacji. Już na pierwszy rzut oka po zalogowaniu widać, że opcji jest zdecydowanie więcej. Całość w oparciu o oprogramowanie do zarządzania chmurą o nazwie OpenStack.

Zrzut ekranu 2015-03-03 o 18.47.48

Porównując ze sobą oba panele, to ilość możliwości jest praktycznie tożsama, z tą różnicą, że za pomocą OpenStack, więcej jest dostępnych opcji diagnostyczno – informacyjnych. Oczywiście prócz tego mamy możliwość wyklinania chociażby reguł zabezpieczeń, jednak na moje potrzeby w zupełności wystarczy panel autorski, czyli ten omawiany jako pierwszy. W końcu większość, jak nie całość roboty i tak robi się na samej chmurze. Oczywiście nie muszę przypominać, że do tego celu niezbędne jest minimum wiedzy o środowiskach UNIX.

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest także możliwość wykorzystania API (serwery.pl/api)do własnych potrzeb. Dostęp do niego jest realizowany poprzez zakładkę Dostęp i Bezpieczeństwo. Znajdziecie tam adresy wykorzystywane do komunikacji ze swoją chmurą, pliki do pobrania służące do interakcji między chmurą serwery.pl a własnym rozwiązaniem.

 

Podsumowując

I tyle. Zaskoczeni? Wygląda na to, że samo zarządzanie własną chmurą w odniesieniu do serwisu serwery.pl, to  w praktyce żaden problem. Wystarczy zasilić swoje konto odpowiednią ilością punktów, które przeliczane są złotówki, opłacić fakturę za pomocą szybkich płatności i można przejść do działania. Do dyspozycji mamy przejrzyste panele w dwóch wersjach, które zależnie od Waszych potrzeb, staną się bardzo wygodnym narzędziem. Bezproblemowo i wygodnie.

Zdecydowanie polecamy osobom, które chcą sprobować swoich sił, tym bardziej, że aktualnie trwa promocja, w której Wasze doładowania są podwajane. Tym samym kupując punktów za 50zł, otrzymacie do dyspozycji całe 100zł.